Jaki wybrać zasilacz do komputera? – co warto wiedzieć?

Poprawna praca komputera zależy w bardzo dużej mierze od jego dobrego zasilania. Generowaniem napięć dla płyty głównej, dysku twardego, procesora i innych podzespołów, zajmuje się zasilacz. Jest to moduł, który montowany jest w górnej części obudowy i do niego należy doprowadzić główną wtyczkę prądową. Odpowiednia filtracja doprowadzonego napięcia, zabezpieczenia przed przeciążeniem i zwarciem, gwarantują poprawną pracę podzespołów komputerowych. Sprawdzamy na co zwrócić uwagę podczas wyboru zasilacza.

Zapas mocy

Przede wszystkim zasilacz powinien mieć pewien zapas, na wypadek gdybyśmy dołożyli w przyszłości dodatkowe komponenty do komputera. Dobrym wyjściem z sytuacji jest założenie, że będziemy mogli użyć w przyszłości do 150% mocy wyjściowej. Tą kalkulujemy poprzez sprawdzenie maksymalnego poboru prądu wszystkich podzespołów i dodanie ich. W ten sposób dowiemy się, jaka będzie maksymalna moc naszego komputera. Następnie do tej mocy, z odpowiednim zapasem mocy, dobieramy odpowiedni zasilacz.

Zabezpieczenia

Zasilacza z niższej półki zazwyczaj posiadają bardzo słabe zabezpieczenia. Powoduje to rozmaite komplikacje, na przykład uszkodzenie podzespołów komputerowych w razie przepięcia w sieci. Taka sytuacja nie może wystąpić, zwłaszcza gdy mówimy o przemysłowej sieci komputerowej. Na stronie https://unotel.pl/ możemy znaleźć więcej informacji o zasilaczach tego typu, które z pewnością staną na wysokości zadania. Warto ich używać zwłaszcza tam, gdzie mamy do czynienia z bardzo drogim sprzętem oraz cennymi danymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × jeden =