Co regularnie serwisować w motorach i skuterach?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dlaczego niektóre motocykle i skutery służą długo a inne szybko przestają nadawać się do eksploatacji? Zauważalne jest to wśród maszyn tej samej marki. Różnica najczęściej polega na wykrywaniu zawczasu usterek i usuwaniu ich zanim dojdzie do poważniejszej awarii. Czy trzeba zatem po sezonie rozbierać cały pojazd na części i badać każdą z nich? Absolutnie nie. Istnieją podzespoły, których działanie ma zasadniczy wpływ na bezpieczeństwo jazdy oraz niezawodność pojazdu. Na nich warto się skupić.

3 wrażliwe miejsca

W lampach motocyklowych mogą zbierać się zanieczyszczenia, para wodna. Warto obudowę po sezonie rozebrać, wyczyścić. Czystość zwierciadła ma zasadniczy wpływ na jasność świecenia lampy. Jakość styków spowoduje, że żarówka będzie świeciła pełną mocą i nie odmówi posłuszeństwa, gdy będzie akurat potrzebne dobre oświetlenie. Na zewnątrz klosza powstają rysy. Jeżeli jest ich tak dużo, że widać zmatowienia, warto klosz wypolerować.

Układ wydechowy silnika spalinowego pracuje w ciężkich warunkach. Jest rozgrzewany przez gazy spalinowe i chłodzony przez wodę z kałuż czy opadów atmosferycznych. Niesprawność układu wydechowego objawia się znacznym wzrostem głośności silnika jak i zwiększonym zużyciem paliwa. Układ wydechowy lub sam tłumik, jeśli tylko zdradzają pierwsze objawy niesprawności, należy zastąpić częścią dobrej jakości.  Na https://www.czesci-moto.pl/k245,dla-motocykla-uklad-wydechowy-tlumiki-do-skuterow.html są one dostępne dla różnych modeli.

Koniecznie trzeba także skontrolować układ hamulcowy oraz ogumienie. To one wpływają na to, jak dobrze pojazd trzyma się podłoża, czy łatwo go zatrzymać. Opony powinny mieć wyraźny bieżnik na całym obwodzie. Na ich bokach nie może być widać pęknięć, ani wybrzuszeń. Na zużycie hamulców wskazują piski dochodzące podczas hamowania. Sprawdzenie oświetlenia, wydechu i hamulców sprawi, że eksploatacja pojazdu będzie bezpieczna.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*