Co to są klamkomanetki ?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kolarstwo to piękny sport. Żeby zmniejszyć wagę sprzętu, poprawić przyjemność czerpaną z jazdy i uprościć niektóre zagadnienia, producenci szukają różnych rozwiązań, po czym z mniejszym lub większym powodzeniem stosują je w częściach rowerowych, które produkują.

 

Czym są klamkomanetki?

Jak sama nazwa wskazuje jest to połączenie klamki hamulcowej z manetką zmiany biegów. Jest to rozwiązanie stosowane głównie w rowerach szosowych. Klamkomanetki pozwalają na zmianę przełożenia nie odrywając rąk od kierownicy i robienie tego w trakcie hamowania. Shimano stosuje klamkomanetki posiadające dźwignię do zrzucenia łańcucha, a wrzucanie go odbywa się poprzez przesunięcie klamki hamulcowej w bok. Mówiąc o Shimano, warto wspomnieć o ich legendarnej grupie Shimano 105, która od lat doceniana jest za najlepszy stosunek ceny do jakości. Sprawdź przykładową ofertę: “klamkomanetki Shimano 105 ”.

Campagnolo stosuje dwie dźwignie zmiany biegów, a klamka hamulcowa służy tylko i wyłącznie do hamowania, a Sram posiada jedną dźwignię wychylającą się w lewo i prawo.

W rowerach MTB jest to bardzo rzadko spotykane rozwiązanie. Jedyną firmą produkującą tego typu manetki było Shimano, a ich klamkomanetki nazywały się Dual Control. Przy pomocy tych manetek hamuje się normalnie, a zmiana przełożeń wykonywana była za pomocą podnoszenia lub opuszczania klamki hamulcowej. Tego typu manetki w rowerach górskich nigdy nie zdobyły wielkiej popularności i ostatecznie zostały całkowicie wycofane ze sprzedaży, jednak w dalszym ciągu można je dostać na wyprzedażach magazynowych, lub używane, od innych rowerzystów. Obecnie można dostać klamkomanetki z serii: Shimano Tiagra.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*