Co zamontować w domu latem?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Jak łączyć komfort z koniecznością?

Sezon letni jest bez wątpienia najbardziej wyczekiwanym w całym roku. Wysokie temperatury, kwitnące krzewy zachęcają do przebywania na zewnątrz, a ciepłe wieczory do relaksu przy otwartych oknach. Lato jest także bardzo dobrą porą na zmianę aranżacji mieszkania, dodania kolorów, nasycenia ich, odświeżenia obecnej kompozycji. Świetnym pomysłem jest połączenie komfortu z koniecznością. O ile wysokie temperatury nie przeszkadzają nam, a wręcz bardzo nas cieszą, o tyle promienie słoneczne docierające do wnętrza naszego mieszkania mogą nam bardzo utrudnić życie.

Na szczęście jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym bezproblemowo. Najlepszym sposobem na ograniczenie słońca w naszych czterech kątach są oczywiście rolety rzymskie, łączące w sobie praktykę z elegancją. Cechują się one uniwersalną formą, pasującą do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym, jak i awangardowym – są niezwykle funkcjonalne, odnajdują się zarówno w salonie, sypialni, kuchni, a także w łazience.

Rolety rzymskie – rodzaje

Różnią się od siebie najczęściej materiałem –  w zależności od tego jaki efekt zaciemnienia chcemy uzyskać, taki rodzaj materiału powinniśmy wybrać:

a) delikatne – przepuszczają dużo światła, wykonane są najczęściej z woalu lub organzy, ich transparencja jest idealnym rozwiązaniem na zastąpienie nimi firanki. Najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach ciemnych, północnych, do których dociera najmniej światła.

b) zaciemniające – wykonane z grubej bawełny w ciemnym kolorze lub specjalnej tkaniny typu blackout, zatrzymują one 95% światła. Najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie ich w sypialniach, szczególnie tych, których okna wychodzą na wschód.

c) absorbujące promienie słoneczne – idealne do pomieszczeń mających tendencję przegrzewania się, najczęściej od strony południowej lub zachodniej. Opuszczone przez cały dzień dają niesamowity komfort chłodu wieczorem.

d) typu dzień-noc – są one wykonane z dwóch warstw, pierwsza imitująca lekką, woalową firankę, druga zaciemniającą grubszą zasłonę. Dwie warstwy zapewniają regulację ilości wpadającego światła.

Montaż

Instalacja tego typu aranżacji może zostać wykonana na kilka sposobów: rzep, karnisz, listwa nad oknem przy pomocy rzepu. To, jaką metodę wybierzemy, zależy oczywiście tylko od nas. Rolety rzymskie wyposażone są w mechanizm rozkładania: sznurkowy i koralikowy. Jeśli używamy lekkich materiałów idealnie sprawdzi się mechanizm sznurkowy, natomiast rolety z grubszej bawełny wymagają trwalszego wsparcia, jakim jest mechanizm koralikowy.

Chcąc połączyć konieczność z komfortem, nie zapominajmy, jak ważna jest dekoracyjność. Dobrze reprezentujące się rolety powinny być około 3 cm większe od otworu okiennego, jednakże zakrywając pojedyncze skrzydło, powinny być nieco mniejsze. To niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, sprawiające, że okno będzie można uchylać bez jakichkolwiek problemów

Tkaniny

Zarówno materiały syntetyczne, jak i naturalne używane są do uszycia tego rodzaju kompozycji. Dokonując wyboru, należy pamiętać, aby nie wybierać tkanin ciężkich i sztywnych, mogą one sprawiać kłopoty w układaniu – przykładem może być żakard lub wełna. Jednymi z najlepiej prezentującymi się i najbardziej polecającymi się tkaninami jest: bawełna i len. Wyglądają bardzo atrakcyjnie oraz estetycznie, dotykając ich możemy poczuć, jak miękkie i delikatne są, ich wygląd jest niezwykle naturalny, idealnie pasujący do stylu skandynawskiego, minimalistycznego.

Musimy jednak pamiętać, że zarówno len, jak i bawełna będąc delikatnymi są zarówno podatne na odkształcenia – wysokie temperatury mogą sprawiać, iż zaczną się kurczyć. Najbardziej popularnym materiałem jest poliamid i poliester. Wyglądają bardzo estetycznie, a jednocześnie są praktyczne – łączą w sobie konieczność z komfortem. Bardzo łatwo utrzymać je w czystości, większość z nich można prać w pralce. Nie ulegają odkształceniu i nie kurczą się, wykazując tym samym niezwykle dużą odporność na promienie UV, nie grożą im zatem odbarwienia.

Zakup rolet jest z pewnością najbardziej trafionym zakupem sezonu letniego, idealnym dopełnieniem są moskitiery. Z roku na rok ilość insektów rośnie, a co za tym idzie – wzrasta nasz dyskomfort, szczególnie wieczorem i w nocy. Nie ma w tym nic dziwnego, brak zabezpieczenia przed insektami jest po pierwsze niebezpieczny, a po drugie bardzo uciążliwy. Nabycie  moskitiery np. na http://karnix.pl/moskitiery-ramowe.html  jest zakupem wieloletnim, nie ma potrzeby inwestowania w sposoby krótkoterminowe, niewystarczające nawet do końca jednego sezonu.

Instalacja tego typu rozwiązań zapewnia nam spokój podczas wieczornych rozmów, oglądania filmów, śmiania się oraz w nocy, kiedy potrzebujemy wypoczynku. Warto podkreślić, że zachowanie komfortu niewiele nas kosztuje, gwarantując tym samym ochronę na wiele lat i sezonów. Montaż rolet oraz moskitiera to niezbędnik zapewniający nam spokojne wieczory, nieprześwietlone oraz chłodne mieszkanie, a także możliwość wypoczynku zarówno w dzień, jak i w nocy. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*