Czym jest e-recepta?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Tradycyjne recepty powoli odchodzą w zapomnienie. Ich miejsce zająć ma e-recepta, czyli elektroniczna wersja spisu leków, którą do tej pory pacjent otrzymywał od lekarza. Od 8 stycznia 2020 roku pracownicy służby zdrowia mają obowiązek wystawiania recept elektronicznych, umożliwiający odbiór medykamentów za pomocą kodu otrzymanego SMS-em lub mailem albo poprzez okazanie druku informacyjnego.

Jak zrealizować e-receptę?

Lekarz do jej wypisania musi posiadać odpowiednie oprogramowanie do gabinetu lekarskiego, natomiast pacjent jest zobowiązany aktywować Internetowe Konto Pacjenta. Do tego potrzebne jest jednak zalogowanie się za pomocą profilu zaufanego. Wtedy można otrzymać 4-cyfrowy kod SMS, który podaje się w aptece wraz z numerem PESEL albo plik pdf z kodem kreskowym. Okazanie wydruku informacyjnego także skutkuje wydaniem leków, mimo że nie ma na nim podpisu i pieczątki wystawcy.

Zalety e-recepty

Celem wprowadzenia e-recepty jest szybsza obsługa pacjentów dzięki jej czytelności. Do tej pory aptekarz, który dopatrzył się błędu lub nie mógł odczytać pisma lekarskiego, odmawiał wydania leków lub wydawał nieprawidłowy środek. Wydruk otrzymany w ośrodku zdrowia lub szpitalu nie będzie konieczny do zrealizowania recepty, ponieważ ta będzie zapisana w systemie. Szczególnie pomocne lekarzom są programy do obsługi gabinetów lekarskich.

Taką ofertę można znaleźć na stronie https://medyc.pl/jak-to-dziala/. Elektroniczna recepta może zostać wystawiona bez obecności pacjenta w przychodni. Także pacjent nie ma obowiązku osobiście udać się po leki. Takie rozwiązanie pomaga najstarszym, za których można odebrać medykamenty. Wystarczy, że osoba trzecia okaże w aptece kod oraz poda numer PESEL osoby, dla której przeznaczone będą lekarstwa, a recepta zostanie zrealizowana.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*