Czym jest obróbka metali i jakie można wyróżnić jej rodzaje?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Obróbka metali jest specjalistycznym połączeniem wielu różnych działań, dzięki którym metale mogą przyjmować określone formy, rozmiary, kształty czy nawet zmieniać swoje pierwotne właściwości chemiczne i fizyczne. Obrabianie metali jest dzisiaj szeroko stosowane w wielu sektorach gospodarki, od branży przemysłowej, przez budownictwo, konstrukcje, po wyrób drobnych części do maszyn. Można śmiało powiedzieć, że bez tego procesu, dzisiejszy świat byłby zupełnie inny!

Podstawowe rodzaje obróbki metali

Głównymi rodzajami obrabiania metali jest tzw. obróbka mechaniczna skrawaniem, obróbka chemiczna, plastyczna i cieplno-chemiczna. Pierwszą dzieli się dodatkowo na frezowanie, struganie, toczenie i szlifowanie metali, a w obrębie obróbki plastycznej mówimy o ich kuciu, tłoczeniu, ciągnięciu i gięciu. Samo gięcie blach metalowych jest jedną z najpopularniejszych metod obróbki i pozwala na uzyskanie z jednego arkusza blachy, wielu różnych kształtów. Na przykładzie firm specjalizujących się w takim gięciu, jak choćby pod następującym adresem http://bastex.eu/obrobka-i-giecie-blach-cnc.php, możliwe jest uformowanie z metalu prętów, rur czy kształtowników do zastosowań przemysłowych.

Odmiennymi rodzajami obróbki metali są te, które wiążą się ze zmianą stanu arkuszy pod wpływem ciepła czy odczynników chemicznych. W tym przypadku metale mogą stać się tworzywami płynnymi lub półpłynnymi, w efekcie czego zmieni się ich struktura. Obróbka cieplna i chemiczna jest  działaniem wysoce precyzyjnym, a każdy z rodzajów wymaga wykorzystania innego typu urządzeń.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*