Czyszczenie komina – dlaczego należy to robić?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Regularne czyszczenie komina pomoże zapewnić jego prawidłowe i bezpieczne funkcjonowanie. Kominy są używane do usuwania dymu z kominków i pieców opalanych drewnem, ale mają też inne funkcje. Zapewniają one drogę dla ciepła i wilgoci, aby wznieść się przez strukturę domu, co pomaga utrzymać ciepłe i suche powietrze w domu. Zatkany lub zanieczyszczony komin może powodować problemy, począwszy od słabej wentylacji, poprzez uszkodzenia strukturalne, aż po pożar komina.

Istnieje wiele powodów, dla których należy regularnie czyścić komin:

Zapobieganie pożarom 

Jeśli w Twoim kominie znajduje się sadza, oznacza to, że w kominku jest zbyt dużo niespalonego paliwa. To może spowodować pożar w kominku lub nawet jego wybuch. Najlepiej więc nie pozostawiać sadzy w kominku zbyt długo, ponieważ może być ona niebezpieczna.

Ochrona zdrowia 

Kominy są jednym z najczęstszych źródeł zatrucia tlenkiem węgla, ponieważ zawierają gazy spalinowe, które zawierają gaz tlenku węgla. Tlenek węgla jest bezwonny i bezbarwny, więc łatwo jest być narażonym bez wiedzy, chyba że w domu jest zainstalowany system alarmowy. Jeśli jest zbyt dużo sadzy w spalinach, to zajmie więcej czasu na wyjście spalin przez komin powodując więcej ekspozycji na gazy tlenku węgla, które są szkodliwe dla naszych systemów ciała, takich jak nasz układ nerwowy, serce i płuca (układ oddechowy).

Dziury 

Pęknięte cegły na zewnętrznej stronie komina wskazują, że wewnątrz konstrukcji doszło do uszkodzenia przez wodę. Pęknięcia te, pozostawione bez kontroli, mogą się powiększać w miarę upływu czasu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*