Do czego służą łożyska?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Łożysko stanowi niezbędną część niejednego mechanizmu. Służy ono do podtrzymywania innego elementu w maszynie, przy czym nie blokuje jej ruchu. Odgrywa bardzo istotną rolę ze względu na to, że przenosi ono siły na cały mechanizm, równomiernie je rozkładając, co chroni obracającą się część przed uszkodzeniami, które mogłyby być powodowane przez działające na nią w sposób bezpośredni siły. Wyróżnia się łożyska ślizgowe oraz toczne, jednak te drugie są stosowane częściej.

Co to są łożyska toczne?

Łożyska toczne charakteryzują się prostą konstrukcją. W ich skład wchodzą dwa pierścienie, elementy toczne oraz koszyk. Zapewniają one bardzo dobrą dokładność oraz minimalne tarcie. Mogą być one wykorzystywane do pracy w dużym zakresie temperatur. Podstawowy podział łożysk tocznych segreguje je na wzdłużne oraz poprzeczne. Jest to klasyfikacja wskazująca na kierunek ich głównego obciążenia. Natomiast jeśli chodzi o rodzaj elementów tocznych można dokonać ich dalszego podziału na kulkowe oraz wałeczkowe. 

Jak działają łożyska kulkowe?

W łożyskach kulkowych konstrukcja opiera się na częściach kulkowych, które stanowią elementy toczne. Owe kulki są wykonywane z metalu, co sprawia, że charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością. Działanie tych łożysk polega na szybkim obrocie elementów tocznych, które przenoszą siły na mechanizm. Nie są one jednak w stanie przenosić zbyt dużych obciążeń. Do ich zalet należy zaliczyć trwałość oraz prosty montaż. Usprawniają one również pracę elementów obrotowych. Znajdują zastosowanie praktycznie w każdej gałęzi przemysłu.

Wśród łożysk tocznych wyróżnia się również łożyska wałeczkowe, inaczej zwane walcowymi. Składają się one z pierścienia zewnętrznego i wewnętrznego, oprawy, uszczelnienia, elementu osadzającego oraz tocznego. Mogą one zawierać odpowiednie koszyczki, które zapewnią utrzymanie właściwej odległości elementów tocznych. Działanie łożysk wałeczkowych polega na obrocie pierścieni względem siebie. Mają to zapewnić elementy toczne. Łożyska walcowe wykorzystuje się tam, gdzie ważne jest przeniesienie znacznego obciążenia przy jednocześnie dużych prędkościach obrotowych. Są one bardzo wytrzymałe i przy zwykłej eksploatacji potrafią pracować nawet ponad 20 lat.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*