Jak dbać o psa zimą?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zima to wyjątkowa pora roku, która wielu osobom kojarzy się pozytywnie, lecz z pewnością panujące warunki potrafią być nieco uciążliwe. W tym czasie na pewno trzeba natomiast zapewnić wyjątkową opiekę swoim czworonożnym pupilom. Niektóre psy uwielbiają zabawy na śniegu, a inne unikają pobytu na zewnątrz. Bezsprzecznie jest to jednak wymagający okres dla zwierząt, więc należy o nie szczególnie zadbać. 

Niskie temperatury

Głównym niebezpieczeństwem dla psów są bardzo niskie temperatury, które zimą często osiągają pułap minusowy. Dotyczy to w szczególności zwierzaków, które przebywają na dworze. Koniecznością jest zapewnienie im na ten czas budy, najlepiej ocieplanej. Gdy nadejdą naprawdę przeraźliwe mrozy, warto pomyśleć o wpuszczeniu czworonogów do domu, nawet jeżeli zwykle pozostają one na zewnątrz lub przynajmniej zorganizować im miejsce w ocieplonym pomieszczeniu, takim jak choćby garaż. W warunkach domowych dobrym pomysłem będzie natomiast zapewnienie zwierzęciu miejsca do odpoczynku, tak by nie leżało na zimnej podłodze. Organizując taką przestrzeń trzeba brać pod uwagę rozmiar psa, gdyż legowisko dla labradora będzie oczywiście znacznie większe niż takie choćby dla jamnika czy innej mniejszej rasy. 

Spacery

W trakcie spacerów lepiej unikać chodników oraz ulic, które zostały posypane solą. Taka nawierzchnia można doprowadzić do otarć na łapach czworonoga – po powrocie z przechadzki korzystne będzie także przemycie łap letnią wodą. Niektórzy decydują się również na ochronę w postaci specjalnego obuwia. Oprócz tego można się także zdecydować na kubraczek dla psa, który zapewni mu większy komfort w chłodne dni. Dotyczy to przede wszystkim małych psów, ras bezwłosych czy zwierzaków po strzyżeniu. W takiej sytuacji należy wybrać ubranie, które nie będzie ograniczało ruchów pieska i będzie dobrze wentylowane. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*