Jak latem chronić dziecko przed nadmiernym upałem?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W miesiącach letnich jesteśmy narażeni na działanie szkodliwych promieni UV oraz przegrzanie organizmu, dlatego powinniśmy koniecznie unikać nadmiernego upału. Dotyczy to w szczególności małych dzieci, których skóra jest wyjątkowo delikatna i wrażliwa. W ich przypadku zbyt długie przebywanie na słońcu bez odpowiedniej ochrony może się skończyć groźnymi konsekwencjami dla zdrowia. Podstawowym wymogiem jest odpowiednie zabezpieczenie głowy malucha poprzez założenie na nią czapeczki lub chusty wykonanej z przewiewnej bawełny. Takie egzemplarze można znaleźć m.in. pod adresem sklepu online https://pupill.pl/czapki-na-wiosne.

Nawodnienie i zapewnienie maluchowi stosownego ubrania to podstawa 

W warunkach dużego upału utrata wody z organizmu następuje w zawrotnym tempie, więc jej zapas musi być regularnie uzupełniany. Niemowlęta należy wówczas stosunkowo często karmić piersią lub mlekiem z butelki, natomiast starsze maluchy powinny mieć stale pod ręką butelkę z chłodną wodą – najlepiej niegazowaną, ewentualnie lekko zmineralizowaną. Drugim istotnym zaleceniem jest ubranie pociechy w bawełniany strój przepuszczający powietrze, pozbawiony jakichkolwiek suwaków, guzików i dekoracji, które mogłyby stać się przyczyną odparzeń i odcisków.

W ramach ochrony głowy znakomicie sprawdzą się natomiast czapki i kominy dla dzieci z lnu oraz bawełny organicznej, czyli tkanin naturalnych i w pełni ekologicznych. Oprócz tego ogromne znaczenie ma zagwarantowanie maluchowi optymalnej higieny ciała (codzienne kąpiele w letniej wodzie z użyciem kosmetyków o delikatnej konsystencji) i dostępu do cienia (zwłaszcza między godziną 10 a 17), a także smarowanie go dobrej jakości kremem z filtrem (SPF 50+), posiadającym atest Centrum Zdrowia Dziecka. Trzeba ponadto pamiętać o tym, aby w trakcie podróży autem robić częste przystanki i przecierać ciało dziecka wilgotnymi chusteczkami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*