Widoczne oznakowanie dróg w czasie remontu poprawia bezpieczeństwo budowlańców, jak i kierowców. Poruszając się po polskich drogach, bez trudu można zauważyć znaki, które informują o robotach czy zwężeniu jezdni. Które z nich pojawiają się najczęściej?
Aby zapewnić odpowiednie warunki drogowe w miejscach robót GDDKiA zaleca stosowanie wybranych rozwiązań. Wśród nich wymienia przede wszystkim sygnalizację świetlną, znaki drogowe, a także korzystanie ze wsparcia pracowników, którzy odpowiednio przeszkoleni i przygotowani kierują ruchem wahadłowym. Ponadto można zastosować całkowite odgrodzenie pasa ruchu, na którym występują utrudnienie. Zastosowanie znajdują także tymczasowe progi zwalniające, które obligują kierowcę do zmniejszenia prędkości podczas pokonywania przeszkody. Ich zaletą jest czasowy montaż i brak efektu „wybicia” pojazdu.
W czasie różnego rodzaju remontów najczęściej stosuje się ruch wahadłowy, który z powodów organizacyjnych nie jest zarządzany przez specjalnego pracownika, ale za pomocą tymczasowej sygnalizacji świetlnej. Zbudowana jest ona zwykle z dwóch sygnalizatorów, które włączają się w odpowiednim momencie, dla zapewnienia płynności ruchu. Ich niewątpliwą zaletą jest mobilność. Świetnie sprawdzają się także lampy ostrzegawcze led, które informują kierowców o potencjalnym zagrożeniu, zwłaszcza po zapadnięciu zmroku lub w warunkach opadów atmosferycznych. Podobną rolę pełnią fosforyzujące znaki odblaskowe ustawiane w miejscu remontów.