Jak poprawić efektywność energetyczną swojego przedsiębiorstwa?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zużycie energii elektrycznej może generować bardzo duże koszty dla przedsiębiorstwa. Rosnące wydatki za prąd sprawiają, że wiele firm szuka skutecznych sposobów na oszczędność. Decydują się na podjęcie kroków, które pozwolą zmniejszyć wpływ wzrostu cen na prowadzoną działalność. Jest to niezbędne, aby koszty nie doprowadziły do bankructwa.

Sposoby na zmniejszenie zużycia energii

Przede wszystkim trzeba przeanalizować faktury i rachunki, które do tej pory były opłacane. Właściwa ich ocena pomoże znaleźć obszary, w których można zmniejszyć zużycie mediów. Dobrym sposobem jest także zmiana aktualnej taryfy cenowej na inną. Jednak najlepsze efekty daje poprawa efektywności energetycznej całego przedsiębiorstwa.

Aby podjąć skuteczne kroki konieczne jest przeprowadzenie audytu, podczas którego określa się dokładne zużycie energii. Może on trwać nawet kilka lub kilkanaście dni. Podczas niego sprawdza się stan instalacji i urządzeń oraz sprzętów wykorzystywanych w firmie. Jego sumienne wykonanie pomaga określić, gdzie następują straty energii. Audyt pozwala także zaplanować działania modernizacyjne, które pomogą zmniejszyć jej zużycie. Takie działania dają możliwość, aby przedsiębiorstwo mogło uzyskać specjalne świadectwo efektywności, czyli tzw. biały certyfikat. Jest to zbywalne prawo majątkowe, na którym można zarabiać. Firmy, które zatrudniają powyżej 250 osób i osiągają roczny obrót netto przekraczający równowartość 50 milionów euro, muszą przeprowadzać taki audyt obowiązkowo, co 4 lata.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*