Jak zachować bezpieczeństwo na drodze podczas jazdy rowerem?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jazda na rowerze to świetny sposób na przemieszczanie się, ale może być niebezpieczny, jeśli nie jesteś ostrożny. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zachować bezpieczeństwo na drodze:

Noś kask

Kaski pomagają chronić głowę w razie wypadku i są wymagane przez prawo w wielu miejscach. Możesz nawet znaleźć kaski zaprojektowane specjalnie do jazdy na rowerze, takie jak te z daszkami, które zasłaniają oczy przed słońcem lub lampkami, które oświetlają drogę w nocy.

Bądź widoczny przez cały czas

Upewnij się, że zawsze jesteś widoczny dla innych kierowców, nawet w ciągu dnia, gdy jest słonecznie. Jeśli jeździsz w nocy, zawsze noś jasne kolory i używaj taśmy lub naklejek odblaskowych, aby inni kierowcy mogli Cię zobaczyć z daleka. Najlepszą opcją na bycie widocznym na jezdni są jednak cały czas lampki rowerowe, które można nabyć przykładowo na stronie https://lampki-rowerowe.pl/12-zestawy.

Używaj chodników i poboczy

Jeśli w miejscu, w którym mieszkasz lub pracujesz nie ma chodników, jedź poboczem drogi zamiast po pasach ruchu. Dzięki temu będziesz z dala od samochodów i zmniejszysz ryzyko potrącenia przez nie.

Używaj sygnałów ręcznych

Gdy chcesz skręcić lub zmienić pas, używaj sygnałów ręcznych, aby inni kierowcy mogli zobaczyć Twoje zamiary. Na przykład, jeśli chcesz skręcić w prawo, wyciągnij prawą rękę z dłonią skierowaną w dół.

Sprawdź stan roweru przed dłuższą podróżą

Upewnij się, że Twój rower jest w dobrym stanie przed jazdą gdziekolwiek – zwłaszcza, jeśli między miejscem, w którym zaczynasz, a miejscem, w którym kończysz jazdę, ma być jakaś odległość. Upewnij się, że wszystkie części są bezpieczne i szczelne, aby nic nie odpadło podczas wycieczki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*