Jak zadbać o prawidłowy rozwój osobisty dziecka?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dziecko dynamicznie się rozwija już od pierwszych dni swojego życia. Wszystkimi zmysłami poznaje świat, jest otwarte na nowe doświadczenia. Aby wspierać je w prawidłowym rozwoju i wzrastaniu w społeczeństwie, nie musimy więc czekać, aż osiągnie ono określony wiek lub zacznie mówić. Możemy zadbać o naukę poprzez zabawę oraz rozwijanie mózgu i kompetencji dziecka już od pierwszych miesięcy jego życia.

Pobudzanie zmysłów

Pobudzenie zmysłów maluszka jest najbardziej efektywnym sposobem na rozwijanie jego mózgu, a co za tym idzie – na całościowy rozwój osobisty. Jeżeli będziemy jak najwięcej mówić do dziecka, uaktywni to jego pamięć i pomoże w szybszej nauce języka. Warto podczas mówienia stale utrzymywać kontakt wzrokowy – dzięki temu dziecko nauczy się wchodzenia w relacje społeczne w naturalny sposób.

Warto także zadbać o częste, delikatnie dotykanie dziecka, co redukuje stres, przyczynia się do wydzielania hormonów szczęścia, a także pozytywnie wpływa na całościowy rozwój. Wszelkiego rodzaju pieszczoty, głaskanie, klepanie po pleckach czy kąpiele pogłębiają także naszą więź z dzieckiem, a różnego rodzaju zapachy towarzyszące codziennym aktywnościom rozwiną w mózgu maluszka pamięć emocjonalną potrzebną do późniejszego funkcjonowania.

Nauka poprzez zabawę

Zabawa rozwijająca kompetencje już najmłodszych dzieci daje im nie tylko radość i satysfakcję, ale także przygotowuje do funkcjonowania w świecie. Dobrym pomysłem na wspieranie rozwoju maluszka będą karty edukacyjne. Dzięki nim dziecko rozwinie swoją zręczność, chwytając oraz manipulując kartami, a przy okazji nauczy się rozpoznawać cyfry, zwierzęta, bądź też inne przedmioty czy osoby przedstawione na kartach. Tego rodzaju zabawa pobudza także zmysły najmłodszych – kolorowe wzory, różnorodna faktura czy dźwięki wydobywane z niektórych kart zaciekawią dziecko i wspierają rozwój wzroku, słuchu i dotyku. Nauka poprzez zabawę z pewnością sprawi dziecku bardzo wiele radości, przy okazji zapewniając jego prawidłowy rozwój osobisty.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*