Jakie formalności trzeba wykonać przed transportem międzynarodowym?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Transport i spedycja to branża gwarantująca ciągłość dostaw niezbędną nam w każdym aspekcie życia. Przemysł, handel, usługi, a nawet opieka medyczna nie mogą obyć się bez nieustannego realizowania łańcucha dostaw. Wielu z nas nawet nie zastanawia się nad tym, jak bardzo skomplikowany jest to proces i jak wielu formalności należy dopełnić, by odbywało się to w sposób szybki, sprawny i przede wszystkim legalny. Szczególnie istotne jest to w przypadku transportu międzynarodowego.

Formalności związane z transportem międzynarodowym

Wszelkie konieczne do spełnienia formalności należy podzielić przede wszystkim na te dotyczące ładunku, jak i pojazdów i kierowców. Z perspektywy osoby nadającej lub odbierającej towar interesuje nas przede wszystkim ta pierwsza część. W przypadku, kiedy obawiamy się podejmować samodzielnie organizacji transportu możemy zdać się na spedycję międzynarodową zajmującą się pełną organizacją procesu transportowego. Jednakże osoby bardziej odważne próbują tych działań samodzielnie.

Dokumenty niezbędne w transporcie międzynarodowym

Absolutną podstawą każdego ładunku przewożonego przez dowolną granicę, również w ramach Schengen, jest list przewozowy CMR. W nim znajdują się wszelkie informacje na temat miejsca załadunku, rozładunku, rodzaju i masy przewożonego towaru, a także innych wymaganych konwencją CMR danych. W przypadku wyjazdu poza unię celną należy dodatkowo wziąć pod uwagę wszelkie formalności związane z odprawą. Zajmują się tym specjalistyczne agencje celne, a wybierając spedycję międzynarodową, otrzymujemy zwykle kontakt lub odprawę wliczoną w cenę ładunku. O ile sporządzenie CMR może spoczywać na barkach kierowcy lub załadowcy, o tyle wykonanie jakichkolwiek procedur celnych poza uprawnioną agencją jest niemożliwe, nielegalne i karalne.

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest rodzaj ładunku. Wiele z nich wymaga stosownych pozwoleń lub zgłoszeń. Ma to miejsce w przypadku przewozu odpadów, materiałów niebezpiecznych w ramach przepisów ADR, żywych zwierząt i szeregu innych ładunków. Szczegółowych informacji można zasięgnąć korzystając między innymi z infolinii ITD.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*