Obfite, pięknie ubarwione kwiaty hortensji stanowią wyjątkową ozdobę każdego ogrodu. Kwitnące od czerwca do września krzewy z powodzeniem odnajdą się w zacienionych miejscach i swym kolorytem upiększą wszystkie zakamarki podwórka. Z racji mnogości odmian każdy z powodzeniem znajdzie taką, która dopełni zamysłu aranżacyjnego, w jakim ma zostać urządzony ogród. Hortensje odmiany najczęściej wybierane przez miłośników pięknych, wspaniale ubarwionych ogrodów to: hortensja ogrodowa, pnąca, bukietowa, oraz dębolistna. Poniżej znajduje się ich krótka charakterystyka oraz sposoby zastosowania krzewów w ogrodzie.
Hortensje ogrodowe są najbardziej znanym oraz najczęściej wybieranym gatunkiem. Jej kwiaty tworzą okazałe baldachimy, których kolor zależny jest od odmiany. Okres kwitnienia tego gatunku przypada na wczesne lato, jednak krzewy te często powtarzają kwitnienie. Hortensja pnąca jest równie ciekawą, lecz mniej popularną rośliną. Nie jest krzewem, lecz pnączem, które może osiągać nawet 15-25 m długości. Liczne, duże, białe kwiatostany pojawiają się na początku lata. Gatunek ten jest odporny na niskie temperatury i nie wymaga żadnej ochrony podczas zimy.
Kolejna popularna odmiana to hortensja bukietowa. Krzew dorastający do 5 m wysokości posiada okazałe, stożkowate kwiatostany, które tworzy pod koniec lata. Jest bardziej wytrzymała na niskie temperatury niż hortensja ogrodowa. Rzadziej spotykanym gatunkiem jest hortensja dębolistna, dorastająca do 2 m wysokości. Krzew mocno rozrasta się na boki oraz posiada duże, białe kwiatostany, które pojawiają się latem. Jej największą ozdobą są zachwycające, okazałe liście, które podobne są kształtem do liści dębu. Roślina ta jest wrażliwa na mrozy.
Hortensje ogrodowe, dębolistne i bukietowe to wspaniałe krzewy rabatowe, które też doskonale się sprawdzą jako solitery. Nadają się również do sadzenia w grupach. Świetnie współgrają z innymi ozdobnymi krzewami. Hortensja pnąca natomiast to roślina idealna do okrywania altan oraz wysokich ogrodzeń.