Jazda samochodem – co należy uwzględnić wjeżdżając na skrzyżowanie?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zawsze powinieneś być świadomy swojego otoczenia i ruchu drogowego wokół Ciebie. Wjeżdżając na skrzyżowanie, upewnij się, że:

Rozejrzeć się w obie strony

Zatrzymaj się na linii zatrzymania lub przejściu dla pieszych, aby upewnić się, że wjazd na skrzyżowanie jest bezpieczny. Rozejrzyj się w lewo i w prawo, a przed wykonaniem skrętu sprawdź przez ramię.

Typ skrzyżowania

Wjeżdżając na skrzyżowanie, należy rozejrzeć się w obie strony i upewnić się, że żaden samochód nie przecina naszej drogi. Jeśli nie nadjeżdża żaden samochód, można bezpiecznie wykonać skręt. Jeśli z obu stron nadjeżdżają samochody, należy poczekać, aż przejadą, zanim przejdziemy przez skrzyżowanie.

Przejścia dla pieszych

Na wielu skrzyżowaniach znajdują się przejścia dla pieszych, które wskazują, gdzie piesi mogą bezpiecznie przejść przez jezdnię. Przejeżdżając przez skrzyżowanie z przejściem dla pieszych, należy upewnić się, że piesi mogą bezpiecznie przejść przez skrzyżowanie. Może to oznaczać zwolnienie lub zatrzymanie się, aby piesi mogli bezpiecznie przejść.

Skrzyżowania ze znakami stopu lub sygnalizacją świetlną

Na niektórych skrzyżowaniach znajdują się znaki stopu lub sygnalizacja świetlna, które informują kierowców o konieczności zatrzymania się i oczekiwania na ruch przed przejechaniem przez skrzyżowanie. Kierowcy powinni zawsze przestrzegać tych znaków i świateł. Tak też jest w przypadku skrzyżowań równorzędnych, o których może ostrzegać nas znak A 5 i zachowaniu odpowiedniej kolejności jazdy oraz udzieleniu pierwszeństwa.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*