Oznaki awarii tokarki

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Tokarka, jak każde urządzenie mechaniczne, może mieć usterkę, która uniemożliwi dalszą pracę. Awarie pojawiają się zwłaszcza wtedy, gdy maszyna używana jest wyjątkowo intensywnie. Sprawdzamy jakie są najczęstsze problemy z tokarkami oraz ich symptomy.

Awaria silnika

Maszyna napędzana jest za pomocą zwyczajnego silnika elektrycznego. Jeżeli pojawi się w nim jakaś usterka, cała tokarka stanie się bezużyteczna. Elementem eksploatacyjnym, który podlega regularnej wymianie, są szczotki. Gdy się zużyją, prąd nie będzie przenoszony na komutator silnika. Efektem będzie całkowite zaprzestanie pracy, jednak zanim do tego dojdzie, na komutatorze będzie można zaobserwować intensywne iskrzenie. Jest to sygnał, że pora zakupić nowe szczotki i czym prędzej dokonać wymiany.

Wypracowanie łożysk

Ponieważ tokarka jest urządzeniem, które musi zapewniać wysoką precyzję pracy, jakikolwiek luz na łożyskach jest niedopuszczalny. Jeśli taki pojawi się, od razu zauważymy to po drastycznym obniżeniu dokładności obróbki. Wałek wyjściowy będzie można swobodnie poruszyć na boki, po silnym uchwyceniu ręką. Naprawa tokarek z taką wadą najczęściej wykonywana jest przez specjalistyczne firmy. Łożyska są bowiem wprasowane w obudowę i wymagany jest specjalny sprzęt, by dokonać ich wymiany.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*