Podatek od nieruchomości – kto musi płacić?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Polskie prawo podatkowe jest pełne zawiłości i sprawia, że przeciętnemu obywatelowi bardzo trudno jest się w nim połapać. Nie zawsze mamy pewność czy powinniśmy podatek zapłacić, ani ile oraz w jakim terminie. Nie inaczej jest w przypadku podatku od nieruchomości.

Przede wszystkim podatek od nieruchomości należy płacić, gdy jest się właścicielem gruntów, budynków lub budowli. Podstawą jest tutaj sam fakt posiadania, nie ma zatem znaczenia czy i jak wysokie dochody osiąga się z tytułu nieruchomości. Jeśli chodzi o wysokość podatku, to w każdej gminie, na której nieruchomość się znajduje jest ona ustalana oddzielnie, choć nie może przekroczyć pewnego progu ustalonego w ustawie. W kwestii terminu płacenia podatku mamy do czynienia z czterema ratami płatnymi do 15 marca, 15 maja, 15 września oraz 15 listopada.

Trzeba pamiętać, że niektóre rodzaje nieruchomości z podatku są zwolnione. W przypadku gruntów chodzi o leżące pod wodami płynącymi i kanałami żeglownymi, pasy drogowe oraz drogi i sklasyfikowane jako użytki rolne lub grunty zadrzewione i zakrzewione (w tym przypadku mamy do czynienia z podatkiem rolnym lub leśnym.

Jeśli chodzi o budynki kluczowa jest klasyfikacja budynku ze względu na przeznaczenie, ponieważ budynki przeznaczone na działalność gospodarczą są obłożone o wiele wyższa stawką podatku. Budynki zwolnione z podatku to między innymi takie, które służą działalności leśnej lub rybackiej oraz wyłącznie działalności rolnicze, a także budynki uznane za zabytki (jeśli nie jest w nich prowadzona działalność gospodarcza).

Budowle podlegają wyłącznie opodatkowaniu związanemu z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oznacza to, ze wolne od podatku są wszelkiego rodzaju wiaty, pawilony, place, namioty etc.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Krystek 04.10.2017

    Bardzo pomocny artykuł, szukałem takich informacji, bardzo mi pomogliście, dzieki i pozdrawiam