Przewóz jakich towarów może obejmować transport kolejowy?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przewóz towarów koleją wciąż jest bardzo często wykorzystywany. Ma on szereg zalet, takich jak choćby transportowanie ogromnego ładunku za pomocą jednego pociągu towarowego. Może on wynosić kilkaset, a czasami nawet kilka tysięcy ton. Wszystko obsługuje jeden maszynista, gdzie w transporcie drogowym na każde 25-30 ton ładunku potrzebny jest kolejny kierowca. Dzięki powyższemu zmniejszają się koszty, a jednocześnie rośnie efektywność przewozu.

Dowolny towar

Pociąg może być wykorzystany do przewozu praktycznie dowolnego towaru. Może być to zarówno żwir bądź cement, węgiel, produkty na paletach, płyny, a także substancje niebezpieczne (tzw. ADR). Jedynym ograniczeniem może być to, że kolej nie dojeżdża wszędzie. Rzadko kiedy docelowa firma posiada specjalne bocznice, na które docelowo może być kierowana spedycja Szczecin ma jednak nowoczesne terminale przeładunkowe, gdzie z ładunek przenoszony jest na ciężarówki, które dowożą go do celu na terenie miasta, lub w jego bezpośrednich okolicach.

Specjalne ładunki

Z zasady jazda po szynach kolejowych powoduje mniejsze drgania i wibracje, niż ma to miejsce w przypadku dróg. Te są często dziurawe i wyboiste, przez co ładunek trzeba bardzo dobrze zapakować, inaczej może dojść do uszkodzeń. Nie występują też tak duże przeciążenia, bo poza sytuacjami awaryjnymi praktycznie nie stosuje się gwałtownych hamowań. Dlatego też pociągi towarowe prezentują doskonałe warunki do przewozu ładunków delikatnych i kruchych. W Polsce działa mnóstwo firm, które organizują przewóz towarów koleją, np. poniższa: http://www.hartwig.szczecin.pl/oferta/transport-kolejowy/. Warto zapoznać się z ich ofertą, gdybyśmy chcieli skorzystać z tego typu transportu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*