W jakich przypadkach warto oddać detektor gazu do specjalistycznego serwisu?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Sprzęt do pomiaru własności cząstek

Detektor gazu to detektor cząstek naładowanych – materiałem roboczym jest w nim właśnie gaz. Jego działanie polega na oderwaniu elektronu od atomu, który dociera do anody, w wyniku czego powstaje sygnał elektryczny rejestrowany przez przyrząd. Dzięki narzędziom tego typu możemy zbadać między innymi tor lotu cząstki, jej całkowity strumień czy też straty energii w gazie.

Serwisowanie detektorów gazu

Detektor gazu to bardzo skomplikowane urządzenie, a do poprawnego działania wymaga dokładnej kalibracji, z tego powodu powinno być poddawane cyklicznym kontrolom w autoryzowanym zakładzie. Istnieją również szczególne przypadki, które będą wymagały częstszych wizyt u specjalisty. Np. awaria elektroniki sprawia, że detektor nie będzie sygnalizował stanu, w jakim znajduje się badany gaz – przy takim obrocie spraw konieczna może okazać się pomoc odpowiedniego fachowca.

Kolejną sytuacją, przy której należy skorzystać z usług serwisu detektorów gazu, jest awaria anody – bez tego elementu przyrząd nie będzie w stanie spełniać swojej funkcji. Bardzo niebezpieczną usterką jest również rozszczelnienie się detektora, ponieważ ulatniający się gaz może stanowić poważne zagrożenie dla obsługi i osób postronnych (dlatego w takiej sytuacji należy niezwłocznie przerwać pracę i skontaktować się z serwisantem). Powodów oddania sprzętu do serwisu może być znacznie więcej, odpowiedzialny użytkownik nie powinien lekceważyć żadnych oznak nieprawidłowego działania, każde nietypowe zdarzenie powinno być skonsultowane z serwisantem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*