W wodzie ciemno być nie musi

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wśród akwarystów krąży przeświadczenie, że w każdym akwarium musi być oświetlenie. Wiele osób twierdzi, że rybkom tryb dzień-noc nie jest obecnie, w sztucznych zbiornikach, do niczego potrzebny. Która strona ma rację? Rybkom oświetlenie jest bardzo potrzebne do życia, reguluje wiele procesów życiowych i może korzystnie wpływać na cały ekosystem naszego zbiornika. Jakie są za i przeciw takiego rozwiązania? Dlaczego warto pomyśleć o oświetleniu i zamontować je choćby dziś? Przeczytasz poniżej.

Zalety oświetlenia w terrarium

Warto rozważyć kwestie nowego oświetlenia do akwarium, gdyż możemy bardzo wiele dzięki niemu zyskać. Zresztą sami mieszkańcy zbiornika również odczują korzyści. Z jednej strony jest to kwestia efektów wizualnych, a z drugiej zdrowia rybek. Dzięki światłu lepiej wyeksponowane zostaną ich kolory ryb i barwy roślin. Z kolei dobrej jakości żarówka imitująca światło słoneczne pomoże zachować naturalny cykl dzień-noc, co może pozytywnie wpłynąć na zdrowie ryb. Odpowiednio dobrane oświetlenie sprawi również, że cały zbiornik nabierze nowego wyglądu, odżyje i stanie się unikatową ozdobą całego pomieszczenia – w końcu nic tak nie cieszy akwarysty, jak zdrowe ryby i estetyczny zbiornik.

Jakie oświetlenie do akwarium wybrać – na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze oświetlenia do akwarium przede wszystkim warto uwzględnić:

  • Wielkość akwarium – im zbiornik jest większy, a w szczególności wyższy, tym większa powinna być moc żarówek. W zbiorniku posiadamy podłoże do akwarium, a nierzadko przy dnie sadzimy również rośliny; dlatego tak ważne jest, aby nawet do najbardziej oddalonych partii docierało światło.
  • Typ akwarium – powinno się uwzględnić, czy planowany zbiornik ma być słonowodny czy słodkowodny. Wpływa to na dobór światłolubnych roślin, gęstość cieczy i to, przy jakim świetle flora najlepiej będzie się rozwijać.
  • Barwa światła – inaczej temperatura barwowa, podawana w stopniach Kelvina. Poniżej 5500 K światło ma kolor żółty, pomiędzy 5500 a 6500 K – jest koloru białego; ponad 6500 K przybiera kolor niebieski.
  • Oświetlenie nocne – ciekawym ulepszeniem akwarium może być oświetlenie nocne. Daje ono naprawdę niesamowity efekt, w dodatku możemy podglądać zwierzęta także nocą. Mamy tu kilka opcji – możemy wybrać bardzo delikatne białe światło lub zdecydować się na światło niebieskie – idea jest taka, by dawało ono efekt światła księżyca. Ważne by nie było zbyt mocne i umożliwiało rybom odpoczynek.
  • Świetlówka bądź LED-y – gdy już wybierzemy barwę i moc światła, przychodzi czas na wybór między klasycznymi, ponadczasowymi świetlówkami, a energooszczędnymi LEDami. Tutaj już osobiste preferencje i fundusze przesądzają o wyborze.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*