Statystyki pokazują, że w Polsce rośnie sprzedaż nowych samochodów. Wiele z nich jest branych w leasing przez przedsiębiorców. Ta forma finansowania daje przedsiębiorcom wiele korzyści. Przede wszystkim daje możliwość korzystania z nowych aut bez konieczności ich kupowania na własność. Nie trzeba więc wykładać ogromnych środków na zakup środka transportu, a jedynie płacić leasingodawcy miesięczną ratę za korzystanie z auta.
Leasing aut osobowych jest zazwyczaj sporo tańszy od kredytu bankowego. Firmy leasingowe są zazwyczaj mniej restrykcyjne od banków przy weryfikowaniu sytuacji finansowej przedsiębiorcy. Zaletą tej formy finansowania jest również możliwość wrzucenia w koszty miesięcznych rat. Jest to szczególnie ważne w przypadku firm generujących duże przychody.
Zwiększenie kosztów ich uzyskania pozwala zmniejszyć wysokość podatku dochodowego płaconego na rzecz państwa. W poszukiwaniu najkorzystniejszego rozwiązania warto skorzystać z kalkulatora leasingowego np. tego typu https://ajbfinance.pl/leasing/samochodow-osobowych/kalkulator/. To proste narzędzie pozwala m.in.obliczyć wysokość rat w zależności od czasu trwania umowy.
Należy jednak pamiętać, że leasing samochodów wiąże się również z pewnymi obowiązkami. Pomimo tego, że leasingobiorca nie jest właścicielem auta, musi ponosić koszty jego serwisowania i ubezpieczania. Przeglądów należy dokonywać wyłącznie w autoryzowanych warsztatach, wymagane jest także wykupienie pełnego pakietu ubezpieczeń. Chociaż polisę opłaca przedsiębiorca, prawo do uzyskania ewentualnego odszkodowania przysługuje firmie leasingowej.
Wszystko to może generować dodatkowe koszty dla użytkownika. Warto również mieć świadomość tego, że bez zgody leasingodawcy, użytkownikowi nie wolno wyjeżdżać autem poza granice kraju. Niedopuszczalne jest również wprowadzanie w pojeździe żadnych modyfikacji, takich jak założenie instalacji gazowej. Pomimo tych obowiązków, leasing to tani i popularny sposób na nowe auto.