Jak ocenić wartość swojego majątku?

Wyceną majątku zajmuje się rzeczoznawca. Na rynku działa wielu profesjonalistów zajmujących się tym tematem. Oszacowaniu mogą podlegać różne składniki własnościowe: np. nieruchomości, biżuteria itp.

Jak wybrać dobrego rzeczoznawcę?

Wybór odpowiedniego usługodawcy uzależniony jest od tego jakie rzeczy chcemy wyceniać. Ściślej rzecz ujmując, rzeczoznawcy najczęściej specjalizują się w jakiejś wybranej dziedzinie np. nieruchomościach. Wybierając kogoś, kto jest specjalistą w danej branży mamy niemal pewność dobrze wykonanego zlecenia.

Nie bez znaczenia przy wyborze realizatora zamówienia jest też poziom kosztów. Rozbieżność na rynku jest dość duża. Warto więc zrobić rozeznanie lub skorzystać z poleconej osoby, która zagwarantuje dobrą jakość wykonania i przystępną cenę. W przypadku potrzeby znalezienia fachowej pomocy warto zajrzeć na https://www.peritia-wycena.com.pl/.

Operat szacunkowy określa wartość

Efektem kończącym wykonaną usługę jest powstanie operatu szacunkowego. Określa on wartość danej rzeczy. Przy opracowywaniu dokumentu można posługiwać się metodą porównawczą. Pod uwagę bierze się np. lokalizację, położenie względem elementów infrastruktury technicznej i społecznej, wielkość czy rok budowy danego obiektu. Przy pracy nad tym dokumentem ważnych jest więc wiele czynników. Profesjonalna analiza wszystkich aspektów mających wpływ na ostateczną wartość przedmiotu jest bardzo ważna. W zależności od potrzeb, dla których wykonywany jest operat, skutki określenia wysokości majątku mogą być istotne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden + dziewięć =