W Polsce zezwolenie na pracę jest wymagane dla cudzoziemców, którzy zamierzają pracować tutaj jako pracownicy. Proces uzyskiwania zezwolenia na pracę zależy od tego, czy cudzoziemiec już mieszka w Polsce, czy planuje się tu przeprowadzić.
W obu przypadkach zatrudnienie cudzoziemców reguluje ta sama ustawa – Ustawa o cudzoziemcach.
Cudzoziemcy, którzy planują przeprowadzić się do Polski i podjąć pracę, potrzebują wizy indywidualnej oraz zezwolenia na pobyt czasowy. Po otrzymaniu tych dokumentów mogą ubiegać się o zezwolenie na pracę w swoim lokalnym Urzędzie Pracy. Wniosek powinien być złożony nie później niż 3 miesiące po uzyskaniu pierwszego miejsca zamieszkania w Polsce.
Jeśli planujesz przyjechać do Polski jako pracownik, a nie masz jeszcze oferty pracy, musisz uzyskać list sponsorujący od przyszłego pracodawcy lub firmy, który potwierdza zawarcie z nimi umowy o pracę. W takim przypadku należy złożyć wniosek o wizę w polskim konsulacie lub ambasadzie w kraju zamieszkania. Otrzymasz wówczas wizę wjazdową, która umożliwia wjazd do Polski. Po przyjeździe do Polski należy w ciągu 30 dni zarejestrować swoje miejsce zamieszkania i uzyskać w miejscowym Urzędzie Wojewódzkim zezwolenie na pobyt czasowy.
Konieczne będzie również złożenie CV z danymi dotyczącymi wykształcenia i dotychczasowego doświadczenia, wraz z innymi istotnymi dokumentami, które mogą pomóc w udowodnieniu, że posiadasz kwalifikacje na to stanowisko np. dyplomy, certyfikaty.
W razie problemu lub wątpliwości co do dokumentów warto skontaktować się z biurem rachunkowym takim jak np. https://www.sigma.zgora.pl/pozwolenia-o-prace-dla-cudzoziemcow/, które specjalizuję się w zezwoleniach na pracę dla cudzoziemców.