Podział działki — co warto o niej wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Myślisz o podzieleniu działki, ale kompletnie nie masz pojęcia, jak się za to zabrać? Taka procedura wymaga spełnienia określonych warunków, dlatego warto dobrze przygotować się do jej rozpoczęcia. W ten sposób można uniknąć niepotrzebnych wydatków i znacząco przyspieszyć cały proces. Sprawdź, co warto wiedzieć o podzieleniu działki.

Podstawowe informacje

Podział działki polega na wydzieleniu na jej terenie co najmniej dwóch nowych części. Na taką procedurę decyduje się wiele osób w sytuacji, gdy np. konieczne jest zniesienie współwłasności czy też planowana jest sprzedaż części nieruchomości. Za podział działki koszt ponosi przeważnie wnioskodawca. Warto też wiedzieć, że w ramach takiej procedury nie dochodzi do zmiany właściciela działki. 

Trzy tryby podziału działki

Procedura dotycząca podziału działki dotyczy trzech trybów. Najczęściej można spotkać się z wydzielaniem nowych części na działkach budowlanych. Firma geodezyjna GeoSurv może zająć się również podziałem gruntów rolnych i leśnych, a także pomóc przy podziale sądowym. Ten ostatni tryb przeważnie dotyczy sytuacji, w której np. pojawia się spór w kwestii współwłasności i do podziału nieruchomości konieczne jest prawomocne orzeczenie.

Procedura podziału działki

Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku do burmistrza bądź jego lokalnego odpowiednika. Po akceptacji wstępnego podziału działki można udać się do starostwa w celu uzyskania kopii mapy zasadniczej. Następnie należy zwrócić się z kopią i dokumentacją do geodety w celu opracowania właściwego projektu. Ostatnim etapem przed otrzymaniem ostatecznej decyzji jest złożenie właściwego wniosku o podział nieruchomości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*