Co zrobić, aby nie wyziębić organizmu podczasu surfowania?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Słońce i wysokie temperatury podczas pływania potrafią być złudne i to nie tylko pod względem zagrożeń związanych z poparzeniami skóry. Wbrew stereotypowym opiniom, ludzki organizm może zostać wprowadzony w stan hipotermii nie tylko w wyjątkowo zimnych akwenach. Osoby chcące rozpocząć przygodę ze sportami wodnymi, powinny rozsądnie przygotować się do nowej pasji. Warto skorzystać z porad wykwalifikowanych instruktorów, którzy nauczeni latami praktyki, przygotują plan działania.

Oddziaływanie temperatur powietrza i wody

Zimniejsza aura nie wpływa aż tak znacząco na wychłodzenie ciała, jak lodowate wody niektórych mórz i oceanów. Proces wyziębienia ciała rozpoczyna się, gdy woda osiąga poniżej 16 °C. Badania dowodzą, że niedoświadczony pływak w 10°C wodzie może przeżyć co najwyżej  15 minut. Taki stan rzeczy jest spowodowany tym, że woda przewodzi zimo kilkadziesiąt razy mocniej, niż powietrze. Wynika z tego, że z pozoru prosta wakacyjna pasja może skończyć się tragicznie, dlatego niezbędnym zadaniem jest dokonanie właściwego wyboru akcesoriów m.in. sprawdzonych pianek neoprenowych.

Akcesoria adekwatne do aktualnie panujących warunków

Ubranie chroniące przed niską temperaturą powinno być dostosowane do panującej pory roku i szerokości geograficznej. Pianki dzielą się na mokre, czyli takie, które nasiąkają i są dedykowane ciepłym zbiornikom oraz półsuche, przeznaczone na zimniejsze dni. Na komfort użytkownika wpływa również materiał użyty do uszycia, system szwów, a także długość rękawów i nogawek. 

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*