Woda dostarczana do naszych domów i mieszkań z wodociągu teoretycznie powinna być zdatna do picia. Wiele osób robi to bezpośrednio po nalaniu do szklanki, niektórzy wolą ją najpierw przegotować. Jest to rozsądne rozwiązanie, aczkolwiek lepszym wydaje się przebadanie próbki wody. Sprawdzamy jak się do tego zabrać i kto może wykonać test.
Ciecz wypływająca z kranu może zwierać w sobie różne bakterie i drobnoustroje. Wiele z nich potrafi być szkodliwych, dlatego nawet będą podłączonym do wodociągu, dobrze jest wodę przebadać. Jeśli jednak mieszkamy na wsi i wodę pobieramy ze studni z pomocą hydroforu, badanie jest niemalże obowiązkiem. Nigdy nie możemy być pewni co wypływa z głębi ziemi, czy wody gruntowe na naszym terenie nie są zanieczyszczone bądź nawet skażone.
W Polsce znajduje się bardzo wiele firm, które prowadzą badania cieczy. Jedną z nich jest laboratorium DALAB: http://dalab.pl. Po pobraniu i wysłaniu próbki zostanie ona sprawdzona pod kątem obecności bakterii, drobnoustrojów, a także innych szkodliwych zanieczyszczeń. Te mogą pojawić się na przykład w wyniku przepływu cieczy przez rurociąg wykonany z azbestu, ulegający wewnętrznej korozji itd.