Izolacja termiczna rur – Sprawdź, dlaczego to ważne!

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Izolacja termiczna rur to ochrona rury przed stratami ciepła. Izolacja ogranicza przepływ ciepła przez ściankę rury, zmniejszając tym samym straty ciepła. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów izolacji rur. Izolacje rur CO są wykonane z różnych materiałów, w tym z pianki lub gumy.

Jak to działa?

Izolacja zmniejsza różnice temperatur pomiędzy powierzchniami poprzez spowolnienie transferu energii poprzez przewodzenie lub konwekcję. Przewodzenie ciepła występuje wtedy, gdy obiekt ma różnicę temperatur z innym obiektem. Konwekcyjne przekazywanie ciepła ma miejsce, gdy jeden obiekt jest cieplejszy od drugiego, ale nie ma między nimi fizycznego kontaktu.

Dlaczego to niezbędne?

Dobrze zaprojektowany system izolacji termicznej może zmniejszyć ilość energii potrzebnej do obsługi procesu nawet o 50% i może przedłużyć żywotność urządzeń nawet o 50%. Na straty cieplne wpływają również prądy konwekcyjne, które cyrkulują powietrze w budynku lub konstrukcji. Prądy te można zmniejszyć dzięki izolowanym ramom okiennym i drzwiom oraz izolowanym kanałom w systemach HVAC.

Z czego jest izolacja?

Istnieje wiele materiałów, które mogą być użyte do izolacji, w tym: pianka (poliuretanowa i polistyrenowa), włókno szklane, celuloza, wełna mineralna i wełna skalna. Izolacja piankowa jest najczęściej spotykanym rodzajem izolacji w dzisiejszych domach. Jest ona zazwyczaj wykonana z dwóch składników – środka porotwórczego i kleju – które są mieszane razem, aby stworzyć małe pęcherzyki, które wypełniają wszystkie przestrzenie pomiędzy cząsteczkami piasku lub żwiru. Pęcherzyki te zapewniają doskonałą odporność termiczną poprzez zatrzymanie w nich powietrza.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*