Jak odprowadzać deszczówkę?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz więcej osób decyduje się na odprowadzanie wody deszczowej, a następnie jej wykorzystanie do różnych celów. Jest to bowiem nie tylko gwarancja oszczędności pieniędzy, ale również istotny element dbania o środowisko naturalne. Poza tym warto pamiętać, że woda spływająca w dużych ilościach z dachu znacznie podnosi ryzyko zawilgocenia fundamentów oraz ścian, co może skutkować szybkim niszczeniem budynku mieszkalnego. Godne polecenia są w szczególności zbiorniki betonowe na deszczówkę, ponieważ odznaczają się ponadprzeciętną trwałością i szczelnością.

Kilka skutecznych metod

Wspomniane we wstępie zbiorniki posiadają przeważnie pojemność do 3000 litrów i są wyjątkowo komfortowe w codziennym użytkowaniu. Przechowywana w nich woda może z powodzeniem posłużyć choćby do podlewania roślin ogrodowych, zmywania powierzchni płaskich i ścian, spłukiwania toalety w łazience, prania elementów garderoby czy dokładnego czyszczenia samochodu osobowego.

Alternatywę stanowi odprowadzanie deszczówki bezpośrednio do kanalizacji ogólnospławnej, co jest rozwiązaniem znacznie prostszym, lecz z drugiej strony nie dającym szansy na podreperowanie domowego budżetu. Oprócz tego istnieje możliwość pozbywania się omawianej wody w taki sposób, że wędruje ona do specjalnej studni chłonnej wykonanej z materiału PCW. Obiekt ten jest wkopany na trzy metry w głąb ziemi i wyposażony system filtracyjny przesączający deszczówkę do gruntu. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o drenażu rozsączającym, czyli systemie rur spustowych o perforowanej powierzchni. Świetnie sprawdzają się one zwłaszcza na rozległych działkach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*