Jakie meble pasują do nowoczesnego ogrodu?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Wraz z nadejściem lata chętniej spędzamy czas na wolnym powietrzu. Jeżeli więc jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami ogrodu, warto się chwilę zastanowić, jak go urządzić, aby miło nam się spędzało czas ze znajomymi i rodziną przy wspólnych posiłkach, albo podczas wieczornych imprez. Dobór mebli powinien być podyktowany przede wszystkim przeznaczeniu, jakie chcemy nadać naszej zielonej przystani. 

Przy wspólnym stole

Jeżeli cenimy sobie grilla w ogrodzie oraz inne imprezy plenerowe, najważniejszym meblem, jakiego będziemy potrzebowali, jest stół. Jego rozmiar powinien być uzależniony jest od liczby gości, jaką przewidujemy podejmować. Z drugiej strony zbyt duży mebel, na co dzień nieużywany, może tylko zabierać nam cenną przestrzeń. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wybór nieco mniejszego stołu, odpowiadającego naszym codziennym potrzebom oraz kupno drugiego, rezerwowego, który możemy złożyć i trzymać w garażu na wypadek organizacji większej imprezy.

Możemy też zdecydować się na klasyczną ławkę piknikową, ale nie jest to szczególnie wygodne rozwiązanie. Wybierając krzesła do kompletu, nie zapomnijmy o poduszkach, abyśmy mogli spędzać przy stole czas ciesząc się miłą atmosferą i nie myśląc o wbijającym się w plecy oparciu. Jeżeli wybierzemy meble z drewna, upewnijmy się, że zostały odpowiednio zaimpregnowane – w przeciwnym wypadku mogą nam nie posłużyć zbyt długo. Modne w ostatnim czasie są także specjalne pufy ogrodowe, które można znaleźć na https://pufy.pl/

Salon na świeżym powietrzu

Dla tych, którzy nie wyobrażają sobie życia bez wygodnej kanapy, możemy polecić zestawy wypoczynkowe, które przypominają komplet mebli, jaki można znaleźć w salonie. Narożniki, fotele i sofy przeznaczone do użytku zewnętrznego są jednak wykonane z odpornego na wilgoć i słońce tworzywa sztucznego, sprawiając, że takie meble są o wiele bardziej wytrzymałe. Na świeżym powietrzu dobrze sprawdzają się również meble ratanowe albo wykonane z bambusa. Są bardzo trwałe i odporne na wilgoć. W przypadku takiego rozwiązania musimy również pamiętać o zestawie wygodnych poduszek, które zwykły taras, zamienią w przestrzeń przeznaczoną do odpoczynku.

Pełen relaks

Jeżeli cenimy sobie relaks na świeżym powietrzu, możemy pokusić się o postawienie w ogrodzie bujanej ławki-huśtawki. To idealne miejsce na popołudniowe leniuchowanie z książką w cieniu drzewa. Z pewnością podbije też serca dzieci, które jak wiadomo uwielbiają wszelkiego rodzaju huśtawaki. Jeżeli w naszym ogrodzie rosną dostatecznie stare drzewa, możemy też rozwiesić pomiędzy nimi hamak. Popołudniowa drzemka nad ziemią na pewno pozwoli skutecznie zregenerować siły.

Warto wspomnieć też o sakwach Sako – workach do siedzenia wypełnionych granulatem styropianowym. Produkty te mają wiele zalet. Przede wszystkim są lekkie, więc z łatwością możemy przenieść je na drugi koniec ogrodu. Są też bardzo wygodne, ponieważ dostosowują się do nacisku ciała leżącej na nich osoby. Sakwy dostępne są w różnych kolorach, więc możemy wybrać ten, który najbardziej nam odpowiada. Musimy jednak pamiętać, że jeśli chcemy je przeznaczyć do użytku zewnętrznego, powinniśmy wybrać pokrycie z tkaniny wodoodpornej. W przeciwnym wypadku mokra trwa zabrudzi nasze siedzisku, a ulewny deszcz może je zwyczajnie zniszczyć.

Meble z palet

To modne a zarazem ekologiczne rozwiązanie cieszy się dużą popularnością, szczególnie w ogródkach klubowych i kawiarnianych. Zestawy mebli ogrodowych wykonane z drewnianych palet wykorzystywanych do transportu i przechowywania towarów, są wytrzymałe i estetyczne, szczególnie jeśli lubimy niezobowiązujący, odrobinę rustykalny klimat albo chcemy urządzić ogród w stylu boho. Wśród takich mebli znajdziemy zarówno fotele,  jak i sofy oraz stoliki.

Do takiego zestawu możemy wybrać proponowany przez producenta komplet poduszek i siedzisk, albo zamówić własne, według naszego upodobania. Ciekawym rozwiązaniem są również małe stoliki zrobione ze drewnianych szpuli do transportu kabli. Możemy wybrać zarówno te surowe, podkreślające swój industrialny rodowód, jak i oszlifowane i odmalowane w różne wzory i kolory. 

W poszukiwaniu cienia

Jeśli wybraliśmy już zestaw mebli do siedzenia odpowiadający naszym potrzebom, powinniśmy pomyśleć, jak zapewnimy sobie cień. Mamy do wyboru wiele rozwiązań, jak choćby parasole na wysięgniku czy zadaszenie tarasu markizą, którą możemy zwinąć lub rozwinąć w zależności od pogody. Różnego rodzaju namioty ogrodowe również sprawdzają się jako ochrona przed słońcem, jednak ich wadą jest mała mobilność – raczej nie będziemy przestawiać namiotu w ciągu dnia, aby uzyskać upragniony cień.

Podobnie rzecz się ma z żaglami przeciwsłonecznymi. To bardzo ciekawe i estetyczne rozwiązanie, musimy być jednak przygotowani, że dawany przez nie cień, będzie wędrował wraz ze słońcem. Jednak bez względu na rodzaj rozwiązania, na który się zdecydujemy, powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonany produkt. Ważne jest, aby w jak największym stopniu odbijał promienie słoneczne, ponieważ tani, foliowy namiot może i będzie dawał cień, ale wytworzy również efekt szklarni, a pod jego dachem temperatura będzie nieznośnie wysoka.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*