Jak z domu bezpiecznie odprowadzać ścieki?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Szambo jedno lub dwukomorowe

W miejscach zurbanizowanych ścieki wytwarzane przez osoby zamieszkujące gospodarstwa domowe są odprowadzane poprzez system kanalizacji. Na nowych osiedlach lub terenach wiejskich, gdzie kanalizacja nie występuje, ścieki bezpiecznie odprowadzać można do zbiorników bezodpływowych nazywanych potocznie szambami. Zbiorniki na nieczystości muszą być trwałe i szczelne, dlatego najczęściej wytwarza się je z betonu lub nowoczesnych tworzyw sztucznych.

W sprzedaży znaleźć można zarówno proste produkty jednokomorowe, jak i nieco bardziej funkcjonalne dwukomorowe. Największy problem z szambami jednokomorowymi polega na tym, że dosyć szybko się zapełniają, a częste wzywanie wozu asenizacyjnego generuje spore koszty. Dlatego ciekawym rozwiązaniem jest zbiornik z dwoma komorami, który wolniej się zapełnia, ponieważ część ścieków jest oczyszczana i odprowadzana do gruntu lub rowu melioracyjnego.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Innym bezpiecznym sposobem na bezpieczne odprowadzenie ścieków jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Chociaż taka inwestycja wymaga pewnych nakładów finansowych, jest ekologiczna i wygodna. Dzięki działaniu bakterii tlenowych i beztlenowych ścieki są oczyszczane, a odzyskana z nich woda może zostać ponownie wykorzystana np. do nawadniania ogrodu. W związku z tym, że zbiornik na osady wystarczy opróżniać raz w roku, koszty użytkowania przydomowej oczyszczalni są zdecydowanie niższe niż w przypadku korzystania szamba.

Ponieważ budowa takiego obiektu wymaga uzyskania stosownych pozwoleń, najlepiej uwzględnić ją już na etapie projektowania budynku. Pozwoli to oszczędzić sporo czasu i przyspieszy czas realizacji projektu. Żeby oczyszczalnia była w pełni bezpieczna dla środowiska naturalnego, a także działała długo i niezawodnie, trzeba wybrać dobrą firmę montażową i zastosować wysokiej jakości materiały. Take oczyszczalnie można dostać np. na https://centrum-sciekow.pl.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*