Jakie pomoce można wykorzystać dla osób słabowidzących?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Osoby niewidome stają przed wieloma wyzwaniami, ale to nie znaczy, że nie mogą prowadzić satysfakcjonującego życia. Istnieje wiele narzędzi, które mogą im ułatwić codzienne funkcjonowanie.

Zegarki brajlowskie

Zegarki te posiadają małą tarczę, na której znajdują się wypukłe kropki, które można odczytać za pomocą dotyku. Tego typu zegarki brajlowskie dają możliwość łatwego odczytania godziny. Dostępne są one zarówno w wersji cyfrowej, jak i analogowej.

Czytniki ekranu

Programy te pozwalają niewidomym użytkownikom słyszeć to, co jest wyświetlane na ekranie komputera przez słuchawki lub głośniki. Ten sprzęt jest niezwykle przydatny podczas różnych czynności, może posłużyć zarówno podczas wypełniania formularzy online, jak i czytania na głos ebooka lub artykułu na stronie internetowej.

Klawiatury brajlowskie

Często służą one do pisania e-maili, wypełniania dokumentów i arkuszy kalkulacyjnych za pomocą klawiatury komputera lub urządzenia z ekranem dotykowym, takiego jak smartfon lub tablet. Obecnie istnieje też możliwość użycia oprogramowania do rozpoznawania głosu, aby dyktować swoje wiadomości i dokumenty, a także wyszukiwać w Internecie za pomocą głosu, zamiast wpisywać wszystko na maszynie!

Laska

Osoby niewidome mają również możliwość samodzielnego poruszania się dzięki lasce, która umożliwi im dokładne wyczuwanie podłoża i rozpoznawanie przeszkód stawających im na drodze.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*