Komu sąd może przyznać alimenty po rozwodzie?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Rozprawa rozwodowa wielu osobom kojarzy się z orzeczeniem rozwiązania małżeństwa. Natomiast w trakcie procesu, sąd bada, a także ustala wiele więcej szczegółów, takich jak np. podział majątku, zakres sprawowania opieki rodzicielskiej, sposób zajmowania wspólnego mieszkania, alimenty i inne sprawy związane z podziałem majątku. Za tego przybliżymy nieco więcej informacji dotyczących orzekania alimentów w wyniku rozwodu.

Czym są alimenty?

Pojęcia alimentów poszukiwać należy w art.128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W ustawie tej, są one definiowane jako obowiązek świadczenia, które przeznaczone jest na utrzymanie, a także wychowanie osoby, na rzecz której zostały one zasądzone.  Są to świadczenia przyznawane zazwyczaj na rzecz członków rodziny.

Alimenty – komu przysługują

W wyniku orzeczenia rozwodu, może powstać obowiązek alimentacyjny. Istnieją dwie grupy osób, którym te alimenty przysługują – są to: dzieci oraz były małżonek. W celu uzyskania pełnej informacji, uzależnionej od konkretnej sytuacji, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Na pewno w zaistniałej sytuacji, w centralnej Polsce pomoże nam prawnik Opole – Paweł Figzał – to tutaj  znajdziemy tego wykwalifikowanego adwokata zajmującego się tematyką spraw rodzinnych.

Kwestie świadczeń alimentacyjnych na dzieci obejmują zwykle obojga małżonków i są orzekane w kontekście sprawowania władzy rodzicielskiej nad małoletnimi i dotyczą środków na ich utrzymanie oraz wychowanie. Małżonkowie mogą się porozumieć co do kwestii sprawowania opieki rodzicielskiej oraz utrzymania małoletnich dzieci i jest to uwzględniane przez sąd przy wydawaniu wyroku.

Przyznanie przez sąd alimentów na rzecz byłego małżonka, następuje w przypadku rozwodów z orzeczeniem o winie. Wówczas małżonek uznany za wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa, może zostać zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych na rzecz byłego małżonka, gdy w wyniku rozwodu nastąpiło istotne pogorszenie sytuacji materialnej niewinnego małżonka.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*