Lustra drogowe to specjalne urządzenia, które ustawia się w miejscach o słabej widoczności w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drodze (np. na skrzyżowaniach, wyjazdach z prywatnych posesji, obok przystanków komunikacji czy na ostrych łukach). Ich kluczowym zadaniem jest przede wszystkim eliminowanie tzw. martwych punktów, co ułatwia kierowcom poruszanie się samochodem lub innym pojazdem. Warto podkreślić, że nie powinny one w żaden sposób zniekształcać odbijanego obrazu.
Kiedy myślimy o urządzeniach bezpieczeństwa ruchu drogowego, mamy na myśli przede wszystkim różnego rodzaju znaki i tablice. A to przecież nie jedyne elementy dbające o komfort jazdy kierowców. Nie można też bowiem zapominać o lustrach drogowych, ustawianych w miejscach o kiepskiej widoczności i zwiększonym ryzyku wystąpienia wypadku czy innego niebezpiecznego zdarzenia. Pozwalają one na sprawdzenie, czy w danym momencie po jezdni przypadkiem nie porusza się inny pojazd, rowerzysta lub pieszy.
Ich wygląd reguluje specjalne rozporządzenie wydane przez Ministerstwo Infrastruktury, według którego na polskich drogach należy montować wyłącznie lustra wypukłe, charakteryzujące się sporym kątem obserwacji, wytrzymałością i dużą odpornością na stłuczenia. Warto zaznaczyć, że najczęściej stosuje się w naszym kraju lustra okrągłe o średnicy 500 lub 600 mm, ponieważ odznaczają się one zwiększonym obszarem wypukłego obrazu. Z kolei nieco mniej popularne lustra kwadratowe pokazują dużo bardziej wyraźny obraz, co przydaje się szczególnie tam, gdzie pole widoczności jest mniejsze. Takie urządzenia można zobaczyć na https://www.matech.com.pl/pl/.