Jakie parametry ma dobry akumulator?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Akumulator rozruchowy nie ma łatwego życia w żadnym pojeździe. Musi regularnie dostarczać prądu o ogromnym amperażu, zawsze gdy potrzebujemy odpalić silnik spalinowy. Niemniej użytkując baterię w odpowiedni sposób, możemy znacznie wydłużyć jej żywotność. Sprawdzamy jakimi parametrami powinien legitymować się dobry akumulator, który nie zawiedzie nas w kryzysowym momencie. Powiemy też jak o niego dbać o przechowywać w czasie, gdy nie używamy naszego pojazdu.

Badamy parametry baterii

Jeśli podejrzewamy, że nasz akumulator może być już zużyty, lepiej nie czekać aż rzeczywiście nie odpalimy auta pewnego mroźnego poranka. Wystarczy podjechać do warsztatu, gdzie mechanicy podłączą specjalny tester. Sprawdzi on napięcie, które powinno zawierać się w przedziale 12,5 – 12,8 V, a także prąd rozruchowy. Ten powinien odpowiadać wartości wskazanej przez producenta na naklejce. W przypadku aut osobowych będziemy mieli do czynienia z prądami rzędu 500-800 A. Natomiast kilka razy większe natężenie muszą dawać z siebie akumulatory ciężarowe Wrocław ma mnóstwo serwisów, które zarówno dokonają kontroli baterii jak i wymienią nam ją na nową na miejscu, w razie potrzeby.

Ładowanie i przechowywanie

By akumulator dobrze się sprawował przez lata, pojazd musi zapewniać odpowiednie parametry ładowania. Mowa o napięciu, które przy odpalonym silniku powinno wynosić przynajmniej 14 V, a maksymalnie 14,5 V. Można sprawdzić to samodzielnie, zwyczajnym multimetrem. Jeżeli pojazd długo nie jeździ, na przykład motocykl w okresie zimowym, baterię należy wymontować i trzymać w ciepłym pomieszczeniu. Warto również regularnie doładowywać prostownikiem. Akumulatory motocyklowe możemy tanio kupić online na https://gestor.pl/kategoria-produktu/akumulatory-motocyklowe/, eśli okazałoby się, że po zimie nasz odmówił już współpracy, co niestety może się zdarzyć przy nieprawidłowym przechowywaniu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*