Na co zwrócić uwagę przy wyborze laptopa do pracy?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Zakup komputera służącego do pracy, wcale nie jest taką prostą sprawą. Bardzo duża rozpiętość cenowa, długa lista parametrów i firm sprawia, że podczas dokonywania zakupu, musimy sprawdzić bardzo wiele rzeczy. Warto poświęcić na to kilka chwil, by ostatecznie być zadowolonym, z podjętej decyzji. Na co należy zwrócić największą uwagę?

Rozdzielczość ekranu i wielkość matrycy

To, jakie wymiary będzie miał laptop, w największym stopniu podyktowane jest wielkością matrycy. Wartość tą, podaje się w calach, a mierzona jest po przekątnej ekranu. Osoby dla których bardzo ważna jest mobilność, powinny zdecydować się na komputery przenośne z matrycą mniejszą, niż 13”. W sytuacji, gdy jednak liczy się czytelność wyświetlanego obrazu oraz możliwość sprawnego działania na otwartych jednocześnie oknach, zdecydowanie korzystniejszym wyborem będą laptopy które dysponują matrycą o rozdzielczości 14”, lub większą. 

Drugim, bardzo istotnym parametrem dotyczącym ekranu, jest jego rozdzielczość. Mówi o na o tym, ile pikseli wyświetlanych jest na ekranie. Standardową aktualnie rozdzielczością jest Full HD (1920 na 1080 pikseli). Jest ona zupełnie wystarczająca do pracy z tekstem, przeglądania internetu czy pisania maili. Pozwoli też na komfortowe używanie arkuszy kalkulacyjnych czy programów do zarządzania projektem. Gdy jednak laptop ma służyć głównie do pracy ze zdjęciami, grafiką czy bardziej rozbudowanymi schematami blokowymi, warto jest skłonić się do zakupu notebooka z matrycą 4K (3840 na 2160 pikseli). Dodatkowo, trzeba również wybrać pomiędzy dwoma rodzajami matryc – TN oraz IPS. Ta pierwsza zapewnia dobrej jakości obraz, jednak IPS oferuje lepszy kontrast oraz mniej emitowanego światła. Matryce 4K IPS, znajdziemy np. w laptopach HP

Parametry

To, jakimi podzespołami dysponuje laptop, w największym stopniu przekłada się na jego cenę. Do standardowych zadań, zupełnie wystarczą procesory Intel z serii i3 lub wyższej, 8GB pamięci RAM oraz zintegrowana karta graficzna. Jeżeli planujemy jednak pracować z grafiką (zwłaszcza 3D) czy dużymi bazami danych, warto zaopatrzyć się w sprzęt z CPU z serii i5 lub wyższej, minimum 16GB pamięci operacyjnej oraz dedykowaną kartą graficzną. 

Osobnym elementem jest pamięć masowa, która służy do przechowywania danych. Aktualnie w użyciu są dwa jej rodzaje – SSD oraz HDD. Ta pierwsza, oferuje znacznie szybszy przesył danych oraz mniejszą podatność na uszkodzenia, ta druga oferuje za to większą przestrzeń przy niższej cenie. W droższych komputerach, znajdziemy oba rodzaje pamięci, co jest najbardziej kompromisowym rozwiązaniem, jednak zwiększa cenę oraz wagę laptopa. Dla osób pracujących z bardzo dużą ilością danych, bardzo ważne będzie posiadanie dysku HDD, jednak można jego brak zrekompensować sobie np. dodatkowym dyskiem zewnętrznym. 

Czas pracy na baterii

Wpływ na ten parametr ma nie tylko sama pojemność baterii i jej klasa, ale także podzespoły wybranego komputera oraz jego oprogramowanie. Mocniejsze komputery potrzebują więcej energii, duże matryce o większej rozdzielczości również zużyją więcej zasobów baterii (ze względu na podświetlanie większego obszaru, oraz ilość pikseli, które muszą cały czas obsługiwać). Producenci laptopów optymalizują zużycie baterii, poprzez oprogramowanie do zarządzania energochłonnością. Jeżeli np. aktualnie nie potrzebujemy wykorzystywać w ponad 80% mocy procesora, to program obniży jego taktowanie, co pozwala zużywać mniej energii.

Laptopy z najwyższej półki, dzięki optymalizacji potrafią pracować nawet 16 godzin bez ładowania. Rynkowym standardem jest przedział między 7 a 12 godzin. Trzeba jednak pamiętać, że wartości te mierzone są w optymalnych warunkach. Bateria laptopa, jest czuła na warunki w których pracuje. Dlatego przy narażeniu na niskie lub bardzo wysokie temperatury, czas ten może spaść nawet o 30%. 

Cena

Cena jest parametrem który najczęściej wpływa na naszą decyzję o zakupie danego sprzętu. Obecnie, na rynku można kupić laptopy w cenach od 800 zł do nawet 17000 zł. Przy laptopach biznesowych, trzeba się liczyć z przedziałem 1400 zł do 6000 zł. Jeżeli jednak chcemy oszczędzić, możemy zdecydować się na zakup komputera z poprzedniej generacji. Trzeba jednak wiedzieć, że nie znajdziemy ich w najpopularniejszych, wielkich sklepach z urządzeniami RTV, trzeba szukać w outletach, promocjach internetowych oraz mniejszych sklepach specjalistycznych. Z punktu widzenia konsumenta, laptop taki nie będzie miał odczuwalnych wad. 

Inną opcją na tańszy zakup komputera, są laptopy poleasingowe. Innymi słowy, są to używane przez firmy urządzenia, które zostały następnie sprzedane innym firmom, które naprawiły ewentualne usterki, przywróciły komputer do ustawień fabrycznych, oraz je wyczyściły. Notebooki takie są często znacznie tańsze, jednak mogą posiadać wady takie jak np. rysy czy przetarcia, które nie wpływają na wydajność, a jedynie na efekt wizualny. 

Dodatkowe możliwości laptopa

Producenci prześcigają się w dodawaniu do swoich produktów różnych udogodnień, które niekoniecznie są wymagane do skutecznej pracy, ale dodaję mu nowe możliwości. Na rynku spotkać można laptopy, z dodatkowym wyświetlaczem w miejscu touchpada (zachowując jego funkcjonalność) czy lepszymi głośnikami, które mają dodatkową linię basową. Dodatki te zwiększają jednak cenę, więc trzeba przemyśleć ich przydatność.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*