Silnik elektryczny – jakie są typy?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Silnik elektryczny sklep służy do zasilania różnych urządzeń w naszym codziennym życiu. Są one również wykorzystywane w zastosowaniach przemysłowych. 

Silniki prądu stałego 

Jest to najprostszy typ silnika, stosowany w zabawkach, małych urządzeniach i pojazdach zasilanych bateriami. Silnik prądu stałego posiada jeden lub więcej elektromagnesów, które wytwarzają pole magnetyczne, gdy przepływa przez nie prąd elektryczny. Pole magnetyczne oddziałuje na nieruchomy kawałek metalu zwany armaturą (lub wirnikiem), który obraca się w odpowiedzi na siłę wywieraną na niego przez elektromagnes(y).

Silniki AC 

Silniki AC są zazwyczaj większe i bardziej wydajne niż silniki DC. Są one wykorzystywane w wielu zastosowaniach przemysłowych, takich jak zakłady produkcyjne i elektrownie. Silnik AC posiada dwa zestawy elektromagnesów ułożonych tak, że gdy jeden zestaw generuje pole magnetyczne w jednym kierunku, drugi zestaw generuje pole magnetyczne w przeciwnym kierunku – co znosi jakikolwiek moment obrotowy netto na wirniku. Aby uzyskać moment obrotowy z silnika AC, należy podłączyć go do zewnętrznego obwodu, który zmienia częstotliwość prądu przepływającego przez jego uzwojenia (co powoduje, że obracają się one z różnymi prędkościami).

Silniki krokowe

W silnikach krokowych, zamiast używać magnesów trwałych lub elektromagnesów do tworzenia siły obrotowej z energii elektrycznej, seria elektromagnesów rozmieszczonych wokół zewnętrznej średnicy jego wirnika jest kontrolowana przez impulsy elektryczne tak, że włączają się i wyłączają kolejno ze sobą tworząc przewagę mechaniczną, która powoduje, że sam wirnik obraca się w dyskretnych przyrostach, a nie w sposób ciągły. Umożliwia to precyzyjne pozycjonowanie i kontrolę ruchu, jak również kontrolę prędkości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*