W jakich przypadkach konieczne jest leczenie zębów kanałowo?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym pozwalają na wczesne wykrycie próchnicy i jej usunięcie. Nieleczona próchnica może doprowadzić do utraty zębów. Aby temu zapobiec, przeprowadza się leczenie endodontyczne, nazywane również kanałowym. To nowoczesna forma leczenia, pozwalająca uratować zęby przed ekstrakcją.

Nieodwracalne zapalenie miazgi zębowej

Każdy ząb zbudowany jest z korony i korzenia. Korona składa się ze szkliwa, zębiny oraz miazgi. Szkliwo to najtwardsza tkanka organizmu pokrywająca ząb od zewnątrz i chroniąca zębinę, której struktura jest zbliżona do kości. Pod nią znajduje się unerwiona i ukrwiona miazga. W przypadku zaawansowanej próchnicy bakterie wywołują stan zapalny miazgi zęba, wywołując tzw. zgorzel. W takiej sytuacji niemożliwe jest przeprowadzenie tradycyjnego borowania, a jedyną szansą na uratowanie zęba jest poddanie się leczeniu kanałowemu. Tego rodzaju zabiegi oferuje wielu dobrych stomatologów. Jednym z nich jest dentysta na Ratajach.

Kiedy przeprowadza się powtórne leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe polega na otwarciu chorego zęba i usunięciu z niego zainfekowanej miazgi. Po dokładnym oczyszczeniu wszystkich kanałów wypełnia się je specjalistycznym preparatem, chroniącym przed rozwojem infekcji. Ząb poddany leczeniu kanałowemu jest martwy, jednak nadal może z powodzeniem pełnić swoją funkcję. Zabiegi endodontyczne wykonuje się zwykle w przypadku zaawansowanej próchnicy. Zdarza się, że nieprawidłowo oczyszczone i wypełnione kanały wymagają powtórnego leczenia. Tego rodzaju zabieg nazywany jest reendodoncją. Leczenie kanałowe jest czasochłonne i wymaga od stomatologa dużej precyzji. Coraz częściej lekarze wykorzystują w swej pracy mikroskopy, poprawiające skuteczność wykonywanych zabiegów. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*