Jak zabezpieczyć maszynę przed przypadkowym uruchomieniem?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przypadkowe uruchomienie maszyn różnego typu może być dla nich szkodliwe, bądź nawet niebezpieczne dla osób pracujących w hali fabrycznej. Dlatego stosuje się różne metody, dzięki którym takim przypadkowym zdarzeniom można zapobiec. Stosuje się na przykład systemy kluczy, kilku przycisków które trzeba wcisnąć w określonej kolejności, zasłonek na przyciski które trzeba najpierw podnieść, by móc włączyć procedurę rozruchu. Jednym z najprostszych opcji jest jednak wykorzystanie specjalnego przełącznika.

Świadome działanie

Włączenie niebezpiecznego sprzętu musi być przede wszystkim świadome. Operator nie może pozwolić sobie na to, by urządzenie zaczęło działać bez jego wiedzy i nadzoru. Mogłoby to bowiem doprowadzić nawet do poważnych okaleczeń wśród innych pracowników. Dlatego też niebezpieczne maszyny są zazwyczaj wyposażane w specjalne przełączniki do ich uruchamiania. Przykładem może być przełącznik obrotowy dostępny na https://hazbi.com/pl/c/Przelaczniki-obrotowe-piorka/2222211. Dla jeszcze lepszej ochrony można zastosować nawet kilka takich przełączników, które należy włączać w określonej kolejności.

Odłączenie zasilania

Jeśli maszyna nie posiada panelu, na który można by zainstalować różnego rodzaju przełączniki bezpieczeństwa, można zastosować centralkę wyłączającą prąd. W ten sposób, zanim nie zostanie ona uruchomiona np. poprzez włożenie specjalnego klucza, przekaźniki zasilania pozostają otwarte. Odcina to zasilanie od samej maszyny uniemożliwiając jej rozruch, zanim uprawniona osoba nie użyje swojego klucza.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*