Zmiana własności mechanicznych stali – co to oznacza?

Wszyscy wiemy, że stal to bardzo dobry materiał. Stal to materiał, który był używany przez tysiące lat i jest używany do dziś. Wykorzystuje się ją w wielu różnych branżach i zastosowaniach. Nie tylko z powodu jej wytrzymałości, ale także stabilności i odporności na korozję. Właściwości mechaniczne stali to wytrzymałość, twardość, ciągliwość, plastyczność i kowalność. Właściwości te zależą od rodzaju użytej stali i jej składu.

Na czym polega zmiana właściwości mechanicznych?

Gdy stal jest poddawana naprężeniom, zgina się lub rozciąga w jednym kierunku. Nazywa się to odkształceniem elastycznym. Po usunięciu naprężenia przywracana jest pierwotna długość metalu i nie ma trwałej zmiany jego kształtu lub rozmiaru. Ta właściwość stali nazywana jest elastycznością. Jeśli jesteś zainteresowany usługą obróbki cieplnej metali, zajrzyj na stronę https://hartomed.pl/.

Jeżeli na metal działa większe naprężenie niż jego granica sprężystości, to po usunięciu naprężeń nie wraca on do pierwotnego kształtu. Ta właściwość metali nazywana jest plastycznością. Zdolność do zginania bez pękania lub trwałej zmiany kształtu przez przyłożenie naprężeń nazywa się plastycznością. Jeśli zwijasz arkusz metalu w cienki drut bez łamania go na kawałki, to wiesz, że ma dobrą plastyczność.

Zdolność do młotkowania w cienkie arkusze bez łamania lub pękania jest znana jako ciągliwość lub miękkość metali. Twardość określa, jak duża siła jest wymagana, aby obiekt mógł się odkształcić plastycznie pod wpływem naprężenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 − 4 =