Jak prawidłowo dobrać zasilacz UPS?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zasilacze UPS stanowią niezbędne wyposażenie w domu, biurze, banku, czy też serwerowni. Na rynku istnieje bardzo szeroki wybór tych urządzeń. Czym jest zasilacz awaryjny? Jaki sprawdzi się w domu?

Rodzaje zasilaczy UPS

Podstawowym zadanie zasilacza awaryjnego jest podtrzymanie napięcia w razie awarii prądu. Urządzenie to stanowi również zabezpieczenie na wypadek skoków napięcia. Wyróżniamy trzy rodzaje zasilaczy UPS:

– off-line – klasyczne zasilacze, które zapewniają ochronę tylko przed zanikiem prądu,

– on-line – polecane dla ochrony urządzeń bardziej podatnych na skoki napięcia(np. aparatura medyczna). Chronią elektronikę w sposób kompleksowy i cechują się krótkim czasem reakcji,

– line-interactive – często stosowane w serwerowniach, wyposażone w stale włączony inwerter, stabilizują napięcie w razie zakłóceń z sieci.

Jak dobrać odpowiedni zasilacz UPS?

Najprościej rzecz ujmując zasilacz należy dostosować do naszych potrzeb. Ma on zapewnić odpowiednią ochronę naszych urządzeń, należy więc zmierzyć i zsumować ich moc. W tym celu warto skorzystać z miernika do pomiarów energii elektrycznej, dzięki czemu unikniemy błędów przy zakupie zasilacza UPS. Do zsumowanej mocy urządzeń dla bezpieczeństwa powinniśmy dodać co najmniej 50 W. Na przykład komputer stacjonarny z monitorem będą pobierać około 200W, w tej sytuacji decydujemy się na zasilacz o mocy 250W lub większej.  Do zastosowania domowego warto wziąć pod uwagę zasilacz UPS typu line-interactive. Sprzęt taki powinniśmy zakupić w sprawdzonych punktach sprzedaży, takich jak m.in. https://unotel.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*