Znaczenie technologii CNC w przemyśle

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Technologia CNC, czyli Computerized Numerical Control stosowana jest w procesie obróbki metali oraz innych materiałów, które sterowane są za pomocą wcześniej zaprogramowanych układów numerycznych. Największą zaletą tej metody jest jej powtarzalność oraz ogromna precyzja, która nie możliwa jest osiągnięcia za pomocą ludzkich rąk. Nowoczesne maszyny CNC mogą wykonać praktycznie każdy element o dowolnym kształcie i rozmiarze, co sprawia, że są coraz chętniej wykorzystywane w różnych gałęziach gospodarki. 

Do czego najczęściej wykorzystywane są maszyny CNC?

Maszyny sterowane numerycznie stosowane są przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym do wytwarzania i obróbki podzespołów samochodowych. Wykorzystywane są podczas produkcji silników, podzespołów układu hamowania, a także wałków, rozrządów, przekładni i kół zamachowych. Przemysł motoryzacyjny coraz większy nacisk kładzie na automatyzację procesów produkcji, dlatego maszyny CNC sprawdzają się do wykonywania tego rodzaju prac, które wymagają szybkości oraz precyzji. Z ich możliwości korzysta także przemysł lotniczy, gdzie technologia CNC wykorzystywana jest do produkcji cylindrycznych części silników turbinowych, ponieważ umożliwia wykonanie skomplikowanych detali oraz wiercenia otworów w gorących częściach silnika.

Na rynku działa wiele firm, które oferują swoim klientom usługi z wykorzystaniem technologii CNC. Jedną z nich można znaleźć na stronie https://bluehipo.pl. Szeroki wachlarz usług obejmuje zarówno projektowanie, tworzenie modeli przestrzennych, jak i frezowanie, toczenie oraz cięcie. Jednym z największych odbiorców technologii CNC jest przemysł maszynowy. Produkcja części oraz podzespołów montowanych w różnego rodzaju maszynach wymaga ogromnej precyzji i dokładności, które dają maszyny CNC. Stosowane są one także podczas produkcji urządzeń grzewczych oraz elementów klimatyzacji. Frezowanie numeryczne jest także bardzo pomocne podczas obróbki elementów konstrukcyjnych, a przede wszystkim blach stalowych w przemyśle budowlanym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*