W sercu każdego człowieka znajdują się cztery główne rodzaje zastawek – dwudzielna, trójdzielna, pnia płucnego oraz aorty. Ich podstawowym zadaniem jest precyzyjne kontrolowanie przepływu krwi, a także skuteczne zapobieganie jej cofaniu się. Niestety czasami pojawiają się różne choroby skutkujące nieprawidłową pracą omawianych elementów. Można je w porę wykryć dzięki przeprowadzeniu specjalistycznych badań w postaci EKG, koronarografii, rezonansu magnetycznego czy echa serca. W tym celu warto zapisać się na wizytę w takim miejscu jak choćby prywatna klinika w Poznaniu.
Najczęstszą chorobą związaną z zastawkami serca jest zwężenie (tzw. stenoza), do którego dochodzi w sytuacji, gdy otwór ujścia jest w znacznym stopniu zmniejszony. Powoduje to trudności w pompowaniu krwi i może się skończyć nawet całkowitą niewydolnością serca. Druga powszechna choroba to niedomykalność, polegająca na tym, że dana zastawka nie zamyka się do końca. Skutkiem tego jest przeciekanie krwi i jej niebezpieczne cofanie się, co ma negatywny wpływ na pracę mięśnia sercowego.
Inne często spotykane wady to m.in. niewłaściwe położenie zastawek względem siebie czy nieprawidłowa liczba płatków, Niektóre osoby posiadają też zastawkę dwudzielną o kształcie odbiegającym od normy. Wiele z wymienionych przypadłości pojawia się w dzieciństwie, natomiast inne w dorosłym życiu. Dodajmy, że główne objawy wynikające z chorych zastawek to chroniczny ból w klatce piersiowej, nadmierne kołatanie serca, regularne zawroty głowy, obrzęk wokół stóp (ewentualnie brzucha) oraz częste duszności.