EMS, czyli elektrostymulacja mięśni jest metodą, która może być wykorzystywana w sporcie na wiele sposobów. Co więcej, czas trwania treningu EMS jest krótszy od czasu trwania standardowych ćwiczeń, a przynosi podobne efekty. Mimo tego, iż rozwiązanie to dopiero wkrada się na siłownie, to szybko przyciąga do siebie kolejnych zwolenników. Czym wyróżnia się elektrostymulacja mięśni?
Sesja EMS opiera się zazwyczaj na rozgrzewce (ćwiczeniach cardio), następnie przechodzi się do treningu siłowego, a cały proces kończy specjalistycznym masażem. Co istotne elektrostymulacja mięśni angażuje do pracy również i mięśnie głębokie, pozwalając na sprawniejszy i bardziej dynamiczny rozwój całego ciała. Dużą korzyścią tej metody jest i jej uniwersalność – trenując mamy na sobie podłączony kombinezon, w którym jesteśmy w stanie wykonywać praktycznie większość powszechnych aktywności fizycznych (jak nisko-intensywne cardio, boks czy podnoszenie ciężarów). W trakcie treningu EMS nie obciążamy stawów, co zwiększa nasze bezpieczeństwo.
Optymalna częstotliwość klasycznego treningu waha się w przedziale od 3 do 5 dni, natomiast aktywności z wykorzystaniem EMS od 1 do 2 razy w tygodniu. Jeśli zaś chodzi o szybkość spadku wagi to jest ona obserwowana nawet 3 razy szybciej w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań. Coraz większy postęp w dziedzinie elektrostymulacji mięśni pozwala na stałe udoskonalanie kombinezonów. Jedną z nowocześniejszych obcji jest MEON EMS – bezprzewodowy system dedykowany treningowi funkcjonalnemu, wyposażony w 7 programów treningowych.