Praca za granicą – czego będziemy potrzebować?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Praca za granicą to świetny sposób na poprawę znajomości języka, zdobycie nowych doświadczeń i zarobienie pieniędzy. Jednak nie wszystko idzie gładko – jest kilka rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę, zanim się zdecydujesz.

Jeśli myślisz o wyjeździe do pracy za granicę, oto kilka najważniejszych wskazówek, jak się przygotować:

Sprawdź swoją sytuację wizową

W zależności od tego, gdzie chcesz pracować, mogą być wymagane różne wizy. Jeśli planujesz pracować w innym kraju UE i masz paszport UE, proces ten jest stosunkowo prosty. Komisja Europejska stworzyła przydatny przewodnik, jak sprawdzić, czy Twój paszport pozwala na pracę w innym kraju UE. Jeśli Twój paszport nie pochodzi z kraju UE lub Szwajcarii, mogą obowiązywać bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące rodzaju wymaganego pozwolenia na pracę i okresu jego ważności.

Ubezpiecz się

Nawet jeśli wyjeżdżasz za granicę tylko na krótki czas, ważne jest, aby wykupić ubezpieczenie podróżne jak najszybciej po zarezerwowaniu lotów i zakwaterowania – zwłaszcza jeśli zabierasz ze sobą jakieś cenne przedmioty (niezależnie od tego, czy są drogie, czy nie). Jeśli coś się stanie podczas pobytu poza domem – np. zgubisz bagaż lub zachorujesz – ubezpieczenie podróżne może pokryć koszty takie jak rachunki za leczenie i wymianę utraconych przedmiotów.

Zapoznaj lokalny język

Jeśli masz podstawowe zrozumienie lokalnego języka, będzie o wiele łatwiej poruszać się po okolicy. Nawet jeśli nie planujesz używać go regularnie, nauka kilku popularnych zwrotów pomoże Ci poczuć się pewniej. Choć nie zawsze jest to obowiązkowe, gdyż istnieją agencję pracy, które załatwiają zatrudnienie bez znajomości języka obcego. Przykładowo praca w Holandii bez języka jest jak najbardziej możliwa, wystarczy jedynie zgłosić się do agencji pracy, która oferuję takie usługi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*