Jak chronić nasz samochód i pasażerów przed promieniowaniem słonecznym?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Słońce jest najpotężniejszą siłą w naszym układzie słonecznym, a jego promieniowanie jest szkodliwe dla zdrowia człowieka. Słońce emituje promieniowanie ultrafioletowe (UV), które może powodować raka skóry, zaćmę i inne problemy z oczami. Emituje również promieniowanie podczerwone, które może powodować uszkodzenia cieplne tkanek ludzkich.

Promieniowanie słoneczne UV może powodować uszkodzenia lakieru samochodowego, tworzyw sztucznych i innych powierzchni zewnętrznych. Promieniowanie podczerwone może również powodować uszkodzenia tych powierzchni poprzez zwiększenie ich temperatury.

Oto kilka sposobów na uchronienie naszego auta i pasażerów przed promieniowaniem słonecznym.

Przyciemniane szyby

Najskuteczniejszym sposobem ochrony samochodu przed oboma rodzajami promieniowania słonecznego jest przyciemnianie szyb. Przyciemniane szyby ograniczają promieniowanie podczerwone i ultrafioletowe, blokując je przed dostaniem się do wnętrza samochodu. Przyciemnienie musi być na tyle mocne, aby redukowało światło widzialne o co najmniej 20 procent, aby można było przez nie widzieć. Sposób ten jest dość tani, gdyż wystarczy do niego jedynie folia do przyciemniania szyb.

Specjalna farba

Wielu producentów oferuje specjalne farby, które zapewniają ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Farby te mają za zadanie odbijać niebezpieczne promienie UV i redukować promieniowanie podczerwone. Blokują też do 99 procent światła widzialnego, więc nie zmieniają wyglądu samochodu ani nie utrudniają jego przeglądania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*