W jaki sposób można uszkodzić wyświetlacz w swoim smartfonie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Smartfony towarzyszą nam obecnie praktycznie na każdym kroku i uczestniczą w wielu sferach naszego życia, do których, poza komunikacją, zaliczyć można pracę, rozrywkę czy sztukę. Najważniejszą częścią smartfona jest natomiast – oczywiście – jego wyświetlacz, za pośrednictwem którego konsumujemy przekazywane przez smartfon treści. Niestety, ten najważniejszy element urządzenia jest zarazem tym najbardziej newralgicznym. Ekran pokrywa wszak szkło, które, niezależnie od haseł reklamowych producentów, zawsze może się potłuc. To jednak nie jedyne uszkodzenie, na jakie jest narażony wyświetlacz – osoby pracujące w firmach naprawiających telefony, takich jak https://iclinica.pl/, mogą potwierdzić, że smartfonom przydarzają się bardzo różne, często zaskakujące wypadki. Z jakimi usterkami jednak najczęściej spotykają się serwisanci?

Stłuczenia

Najbardziej spektakularnym (i zarazem budzącym grozę wśród użytkowników smartfonów) uszkodzeniem, jakie może spotkać wyświetlacz, jest oczywiście potłuczenie jego szkła, dające makabryczny efekt w postaci „pajączka”, widocznego już z daleka. Dochodzi doń najczęściej w efekcie upadku urządzenia na twardą powierzchnię, taką jak chodnik lub kamienie. To, jak poważne będzie uszkodzenie, zależy od masy i rozmiaru smartfona, a także od tego, w jaki sposób upadł – czy „na płasko”, czy też na któryś z rogów obudowy. Dobrą ochronę przed stłuczeniami zapewniają szkła hartowane, naklejane na ekran – choć same mogą pęknąć w czasie upadku, na ogół bardzo dobrze chronią przed tym właściwą taflę wyświetlacza.

Często można zauważyć osoby, którym szkoda pieniędzy na wymianę ekranu i w dalszym ciągu korzystają z popękanego urządzenia. Jest to nie tylko mało estetyczne, ale i niebezpieczne; spękane szkło może zacząć odpadać od obudowy i stwarzać zagrożenie skaleczenia palców. Z tego powodu najlepiej – w sytuacji stłuczenia wyświetlacza – zdobyć się jednak na jego wymianę. Oczywiście najlepiej po prostu korzystać ze smartfona z należytą ostrożnością, co pozwoli uniknąć tego nieprzyjemnego scenariusza.

Zarysowania

Częstszymi i nie tak poważnymi uszkodzeniami wyświetlaczy są wszelkiego typu otarcia i zarysowania. Niekiedy mogą one być naprawdę głębokie i zauważalnie ograniczać komfort korzystania ze smartfona. Powstają one zwykle w następstwie noszenia telefonu w kieszeni bądź torebce razem z ostrymi, twardymi przedmiotami. Szczególne zagrożenie stwarzają drobinki piasku – mogą one składać się z minerałów o wiele twardszych od szkła pokrywającego ekran i zarysować je w mgnieniu oka. Folia ochronna lub dedykowane szkło hartowane pozwalają łatwo zniwelować to ryzyko.

Należy też zwrócić uwagę na to, że szczególnie głębokie i długie rysy mogą do tego stopnia naruszyć strukturę szkła, że to może w pewnym momencie pęknąć. Dlatego jeśli dorobimy się na naszym wyświetlaczu takiej skazy, warto pomyśleć o jego wymianie i nową taflę już należycie zabezpieczyć. Wymiany takiej można dokonać na przykład korzystając z oferty https://iclinica.pl/produkt/wymiana-wyswietlacza-iphone-7/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*