Jak właściwie pomalować okna – krok po kroku

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Okna po wielu latach nie przypominają już tych, które zakładaliśmy gdy były nowe. Odchodząca i wyblakła farba powoduje, że nie tylko wyglądają one nieestetycznie, ale mogą też szybciej się niszczyć. W przypadku okien drewnianych będzie dochodzić do wnikania wody w głąb drewna, co spowoduje jego gnicie. Takie okna szybko ulegną całkowitej degradacji i będą nadawać się jedynie do wymiany. Dlatego też warto przynajmniej raz na kilka lat przeprowadzić malowanie okien. Sprawdzamy, jak zrobić to dobrze.

Przygotowanie powierzchni

Zanim zaczniemy malowanie, musimy przygotować powierzchnię starych okien do pokrycia farbą. Absolutnie nie można nakładać nowego lakieru bezpośrednio na stary, ponieważ nie będzie się on trzymał. Należy wziąć papier ścierny i szczotkę drucianą, warto wspomóc się wiertarką lub szlifierką kątową. Następnie usuwamy wszystkie pozostałości starych farb i lakierów, aż do gołego materiału bazowego. Kolejny krok to przedmuchanie powierzchni, by pozbyć się kurzu i pyłu ze szlifowania.

Malowanie właściwe

Przed rozpoczęciem należy zaopatrzyć się w dobrej jakości farby do okien. Dobierzmy je odpowiednio dla materiału, z którego nasze są wykonane. W pewnych sytuacjach należy dodatkowo użyć podkładu i nie możemy zaniedbać tej operacji. Zanim będziemy nakładać farbę, należy powierzchni raz jeszcze oczyścić z kurzu oraz odtłuścić za pomocą rozpuszczalnika. Dzięki temu farba będzie kryła najlepiej. Nie nakładamy zbyt dużo, by nie powstały zacieki. Malujemy kilka warstw, aż do uzyskania zadowalającego efektu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*