Jak zaplanować założenie ogrzewania w domu

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ogrzewanie domu jest w naszej strefie klimatycznej niezbędne. Kiedy projektujemy i budujemy nowy dom, albo wykonujemy remont generalny starego domu, trzeba koniecznie zastanowić się, jak zaplanować założenie ogrzewania.

Umiejscowienie kotłowni

Kiedy kotłownia, czyli miejsce, gdzie umieścimy piec, będzie umiejscowiona w obrębie budynku mieszkalnego lub bezpośrednio do niego przylegać, jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Dlaczego? Ponieważ woda ogrzana w kotle ma do pokonania stosunkowo niewielką drogę do kaloryferów i unika się wtedy niepotrzebnych strat ciepła. A co zrobić, jeżeli na przykład remontujemy dom, gdzie nie było kotłowni, albo nie nadaje się ona do zamontowania nowego kotła? Wtedy może zajść konieczność zainstalowania pieca w innym budynku, w jakiejś odległości od domu. Należy w takim wypadku zabezpieczyć rury zasilające przed stratami energii cieplnej. Żeby to osiągnąć warto zastosować rury CO preizolowane, które są zaprojektowane właśnie na takie okoliczności.

Ogrzewanie c.w.u.

A co zrobić, jeśli kotłownia jest umiejscowiona w znacznej odległości i w domu nie ma również miejsca na bojler albo zasobnik? Wtedy pobieranie ciepłej wody użytkowej z budynku kotłowni może być bardzo uciążliwe. Lepiej wtedy zainstalować w mieszkaniu gazowy podgrzewacz wody. Tutaj mamy duży wybór urządzeń. Jeśli jesteśmy podłączeni do sieci gazu ziemnego, można zainstalować przepływowy podgrzewacz na gaz ziemny. A jeśli nie mamy takiej możliwości, można wybrać przepływowy ogrzewacz na gaz propan-butan.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*